1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye’de Aralık 2018 böyle geçti
Türkiye’de Aralık 2018 böyle geçti

Türkiye’de Aralık 2018 böyle geçti

Türkiye'de 2018 çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti. İşte 2018 yılının Aralık Ayı’nda yaşananlar…

A+A-

Türkiye, 2018 yılında çok önemli gelişmelere ev sahipliği yaptı. 15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen hain darbe girişimi neticesinde ortaya çıkan gelişmeler, Türkiye’nin FETÖ, PKK, DAEŞ ve diğer değişik terörist örgütlerle mücadelesi 2018 yılının Aralık Ayı’nda da devam etti. - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılan G20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump'la ayrı ayrı görüştü. - İçişleri Bakanlığı, delil veya kişisel veri niteliğindeki güvenlik kamerası görüntülerinin basın ve sosyal medyadan kamuoyuyla paylaşılmasının önüne geçmek amacıyla genelge yayımladı. - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan G20 Liderler Zirvesi boyunca Rusya, ABD ve Çin'in de aralarında bulunduğu 8 devlet ve hükümet başkanı ile görüşme gerçekleştirdi. - Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Costa Salguero Fuar Alanı'ndaki basın toplantısında, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye’nin ve bölgenin güvenliğine tehdit oluşturan hiçbir yapıya izin vermeyeceklerini belirterek gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin "Veliaht Prens'in suç sabit olmadıkça kimseyi suçlayamayız" yaklaşımını kabullenmenin mümkün olmadığını vurguladı.

 

ERDOĞAN’DAN VENEZUELA’YA RESMİ ZİYARET

 

- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela'ya resmi ziyarette bulundu. Türkiye'den Venezuela'ya cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan ziyarette Erdoğan, küresel ticaret sisteminin parametrelerini yok sayan keyfilikleri tasvip etmediklerini vurgulayarak "Türkiye belli ülkelerin manipülatif saldırılarına ve ekonomik tetikçilerin sabotajlarına maruz kalan Venezuela'nın yanındadır." mesajı verdi. - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela'ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette FETÖ bünyesinde bu ülkede faaliyet gösteren 2 okulun kapatılarak Maarif Vakfına devredildiğini bildirdi.

 

SİNEMA VE TİYATRODA DA SİGARAYA SAVAŞ

 

- Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla televizyonda yayımlanan film ve dizilerle sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılması ve görüntülerine yer verilmesi yasaklandı.

 

MEHMET ALİ ALABORA’YA KIRMIZI BÜLTEN

 

- İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gezi Parkı eylemleri soruşturması kapsamında oyuncu Mehmet Ali Alabora, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin görüntülerin yayınlanması ve Cumhuriyet gazetesi davalarının firari sanığı gazeteci Can Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. - Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfınca yaklaşık 4 yıldır süren iç savaş nedeniyle kıtlık yaşanan Yemen için yardım kampanyası başlatıldı.

 

GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ GÖKBEY TANITILDI

 

- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyalarında görüntü ve gürültü kirliliğinden kaçınılacağı açıklamasına MHP'den de destek geldi. - "Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle Zeugma Mozaik Müzesi'nde ziyarete açıldı. - Cumhurbaşkanı Erdoğan, T-625 genel maksat helikopterinin adının, uzun istişareler neticesinde "Gökbey" olarak belirlediğini açıkladı.

 

YHT KAZASI TÜRKİYE’Yİ YASA BOĞDU

 

- Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Marşandiz istasyonuna girişi esnasında kılavuz tren ile çarpıştı. Kazada, 3'ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti, 86 kişi yaralandı. - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YHT kazası hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ile İçişleri Bakanı Soylu'dan bilgi aldı ve kazayla ilgili tüm birimlerin seferber edilmesi talimatını verdi. - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda kamuoyuna açıkladı.

 

TÜRKİYE UZAY AJANSI KURULDU

 

- Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle "Milli Uzay Programı"nı hazırlayarak hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütecek Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. - Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Karaaslan, otomobilinin içerisinde ölü bulundu. - THY'nin Kinshasa-Librevil-İstanbul tarifeli uçağında seyahat eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti uyruklu bir yolcu, doktor eşi ve kabin ekibinin yardımıyla uçakta doğum yaptı. - Hazreti Mevlana'nın 745. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde Şeb-i Arus Programı düzenlendi.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

- Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende, tarih ve sosyal bilimler alanında Prof. Dr. Mehmet İpşirli, sinema alanında Türker İnanoğlu, müzik alanında Erol Sayan, sanat/fotoğraf alanında İzzet Keribar ve bu yılki vefa ödülünün sahibi olan Mehmet Akif Ersoy adına torunu Selma Ersoy Argon'a ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi.

- Milli Eğitim Bakanlığınca, "100 Temel Eser" uygulamasının kaldırılmasına karar verildi. Kararın gerekçesini "100 Temel Eser"le ilgili telif hakkı olmayan yayınevlerinin kamuoyunu yanıltıcı uygulamaları oluşturdu; öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerden gelen olumsuz bildirimler ile akademik tespitler de dikkate alındı. - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Terörle Mücadele Şube Müdürleri Değerlendirme ve Analiz Çalıştayı"nda, geçen yıl toplam 697, bu yıl ise 347 terör eyleminin oluşmadan engellendiğini bildirdi.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT