1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Türkiye’deki Suriyelilerin Sosyal ve Ekonomik Entegrasyonu" paneli
"Türkiye’deki Suriyelilerin Sosyal ve Ekonomik Entegrasyonu" paneli

"Türkiye’deki Suriyelilerin Sosyal ve Ekonomik Entegrasyonu" paneli

HRÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan:- "Ülke olarak geçmişte de göçmenleri kabul etmiş ve iyi bir ev sahipliği yaparak bu tarz hadiselerin üstesinden alnımızın akıyla çıkmışızdır"

A+A-

ŞANLIURFA (AA) - Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, "Ülke olarak geçmişte de göçmenleri kabul etmiş ve iyi bir ev sahipliği yaparak bu tarz hadiselerin üstesinden alnımızın akıyla çıkmışızdır." dedi.

Türkiye'de en fazla Suriyeli sığınmacının bulunduğu Şanlıurfa'da "Türkiye'deki Suriyelilerin Sosyal ve Ekonomik Entegrasyonu" paneli düzenlendi.

Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesinde düzenlenen panelde konuşan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, Türkiye'nin sığınmacılar konusunda yıllardır elinden geleni yaptığını söyledi.

Türkiye'nin ahlaki ve vicdani bir duruş sergilediğini belirten Akan, "Türkiye, insanlığın ölmediğini tüm dünyaya göstermiştir. Ülke olarak geçmişte de göçmenleri kabul etmiş ve iyi bir ev sahipliği yaparak bu tarz hadiselerin üstesinden alnımızın akıyla çıkmışızdır. Bugün tüm dünya, tarihin en ciddi göç ve mülteci krizine şahitlik etmektedir. Gelinen bu noktada sorunun detaylarında boğulmak yerine, ne yapılmalı sorusuna çözüm aramak en doğru yaklaşım olacaktır." diye konuştu.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Saniye Dedeoğlu da uluslararası göçün, küreselleşmenin en bariz sonuçlarından birisi olduğunu ifade etti.

Suriyelilerin topluma entegrasyonu için ekonomik, siyasal, sosyolojik ve psikolojik alanların birbirini destekleyecek şekilde planlanması gerektiğini belirten Dedeoğlu, "Türkiye'nin entegrasyon politikası iki aşamalı olup, ana damarlardan birini eğitim oluşturmaktadır. Bu kapsamda üç temel hedeften söz etmek mümkündür, ilki sosyal entegrasyonun önündeki dil bariyerinin kaldırılması, ikincisi gençlerin eğitimde devamlılığının sağlanması ve sonuncusu yetişkinlere sunulan mesleki eğitim kursları ile mültecilere meziyet kazandırılmasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türkiye mülteci politikasında kararlı"

HRÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sedat Benek ise Türkiye'nin sığınmacılar konusunda gelecek dönemde atacağı adımlara iyi hazırlanması gerektiğini dile getirdi.

Suriyelilerin Türk toplumuna başarılı bir şekilde entegrasyonlarını gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Benek, şunları kaydetti:

"Türkiye, hem içeride hem de dışarıda yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen mülteci politikasını oldukça kararlı bir şekilde yürütmeye çalışmaktadır. Süreç başarılı bir şekilde götürüldüğü takdirde, hem mağdur durumda olan Suriyeliler için bu göç bir avantaja dönüşecek hem de ev sahibi ülke olarak Türkiye, bu dinamik ve genç yeni nüfusundan istifade ederek ülkede sosyal ve ekonomik hareketlilik sağlamış olacaktır."

Panel toplu fotoğraf çekimi ve plaket takdim törenin ardından sona erdi.

HABERE YORUM KAT