1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye'den Gazzeli çocuklara bisiklet hediyesi
Türkiye'den Gazzeli çocuklara bisiklet hediyesi

Türkiye'den Gazzeli çocuklara bisiklet hediyesi

Türkiye'nin "Eclips" adlı gemiyle Gazze'ye gönderdiği yardım malzemeleriyle çocuklar için bisikletlerin dağıtımına başlandı.

A+A-

Gazze'deki Sosyal İşler Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'yla (AFAD) yürüttüğü çalışma kapsamında,Türkiye'den gönderilen ikinci gemideki yardım malzemelerinin bölgedeki dağıtımına başladı.

AFAD Müdahale Dairesi Sivil Toplum Kuruluşları Grup Başkanı Fahrettin Göker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması işlemlerinin kontrolü için bölgeye geldiklerini belirtti.

Yardım malzemelerinin şeffaf ve titiz çalışmalarla Gazze halkına ulaştırıldığını vurgulayan Göker, dağıtımların fiş ve kimlik belgesiyle yapıldığını söyledi.

Göker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımların Türkiye'den ayrılmasından ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına kadar devam eden süreci yakından takip ettiğini ve konuya büyük önem verdiğini kaydetti.

"İslam dünyasının lideri Recep Tayyip Erdoğan Gazze halkı sizi bekliyor"

Öte yandan yardım malzemeleri kapsamında bölgeye gönderilen bin bisikletin ilk kısmının dağıtımı da tamamlandı.

Bisikletlerin bir kısmının Gazzeli çocuklara dağıtıldığını belirten Göker, "Bisikletini alan çocukların gözlerindeki sevinci herkesin görmesini isterdik." diye konuştu.

Gazzeli çocukların, "İslam dünyasının lideri Recep Tayyip Erdoğan Gazze halkı sizi bekliyor" yazılı bir afiş hazırladığı görüldü.

Gazze'deki Sosyal İşler Bakan Vekili Yusuf İbrahim, bugün 100 bisikletin dağıtıldığını belirterek, diğer bisikletlerin ise Gazze Şeridi'nin sınır bölgelerindeki çocuklara ulaştırılacağını söyledi. İbrahim, Gazzeli çocukların, bisikletleri ulaşım aracı olarak kullandığına dikkati çekti.

Gıda malzemelerinin dağıtım işleminin de birkaç aşamada yapılacağını ifade eden Yusuf, bugün ilk aşamada 200 Gazzeli aileye yardım malzemesi ulaştırıldığını dile getirdi. İbrahim, her bir yardım fişi karşılığında 50 kilogram un, 25 kilogram şeker ve 5 litre yemeklik yağ verildiğini aktardı. 

AFAD koordinasyonunda hazırlanan gemide, 2 bin 500 ton insani yardım malzemesi bulunuyordu.

HABERE YORUM KAT