1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'den KKTC'ye hibe ve kredi desteği
Türkiye'den KKTC'ye hibe ve kredi desteği

Türkiye'den KKTC'ye hibe ve kredi desteği

A+A-

Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesi ve reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 3 yıl için toplam 3,5 milyar liraya kadar hibe ve kredi desteği verecek.

Ankara'da 27 Mayıs'ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” Bakanlar Kurulu'nun 13 Haziran tarihli kararıyla onaylandı.

Resmi Gazete'de yer alan anlaşmaya göre, Türkiye, KKTC'ye kamu maliyesinin desteklenmesi, reel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, savunma, teşvik kredileri ve reformları desteklemek için kullanılmak amacıyla 2016, 2017, 2018 yıllarında toplam 3,5 milyar liraya kadar olmak üzere Türk Lirası cinsinden hibe ile Türk Lirası veya ABD Doları cinsinden kredi yardımında bulunacak.

KKTC’ye ihtiyaç duyulacak her alanda teknik yardım sağlanacak, Türkiye'den kamu görevlileri ve diğer uzmanlar gerektiği sürece KKTC’de geçici olarak görevlendirilecek.

- Ortak gümrük komitesi kurulacak

Öte yandan, Lefkoşa'da 26 Şubat'ta imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” da onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mutabakat zaptına göre, ortak komite iki ülke arasında gümrük konularında işbirliğini koordine ve teşvik edip geliştirecek ve temel işbirliği alanlarını belirleyecek.

Sınır geçişlerinin hızlandırılması, basitleştirilmesi ve güvenli hale getirilmesi ile gümrük işlemlerinin verimliliğinin sağlanması amacıyla ortak hareket edilmesi yönünde çalışmalar yapılacak.

Bilgi değişimi yoluyla gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve gümrük kontrollerinin etkinliğini artırmak amacıyla projeler uygulanacak. 

Gümrük konularında kolluk alanında işbirliği, kaçakçılıkla mücadelede ortak faaliyetlerin ivedi şekilde gerçekleştirilmesi ve fikri mülkiyet haklarının korunması konularında çalışmalar yapılacak.

 

HABERE YORUM KAT