1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı İngiliz turistleri çekti"
"Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı İngiliz turistleri çekti"

"Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı İngiliz turistleri çekti"

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott:"İngilizlerin Türkiye'yi tercihinde etkili birkaç başlık var. Birincisi; Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı, tehlikelerin bertaraf edilmesi"- "3 milyon İngiliz turist beklentisi, tur operatörlerinde

A+A-

İZMİR (AA) - AHMET BAYRAM - İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, bu yıl Türkiye'ye rekor sayıda İngiliz turist geleceğini belirterek, "İngilizlerin Türkiye'yi tercihinde birkaç başlık var. Birincisi; Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı, güvenlik alanındaki tehlikelerin bertaraf edilmesi." dedi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için geldiği İzmir'de AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Chilcott, Türkiye'nin iklimi, doğal güzellikleri, tarihi, kültürü ve zengin mutfağıyla İngilizler için önemli bir tatil destinasyonu olduğunu söyledi.

Dominick Chilcott, geçen yıl 1,7 milyonu bulan İngiliz turist sayısının bu yıl 3 milyona yükselmesini ve Türkiye'de İngiliz turist rekoru kırılmasını beklediklerini dile getirerek, "3 milyon İngiliz turist beklentisi, tur operatörlerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda ortaya çıktı. İngiltere'den Türkiye'ye geçen seneye göre erken rezervasyonlarda yüzde 70 artış görülüyor. Bu sadece tur operatörlerindeki artış. Bunun yanında kendi imkanlarıyla bireysel gelenler de olacaktır. Bunları da eklersek artışın yüzde 70'ten fazla olacağını öngörüyoruz. Bu rakamlara göre 3 milyon ziyaretçiyi bekliyoruz, bu da bir rekor olacak." diye konuştu.

Tur operatörlerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını, sezona güçlü bir başlangıç yapıldığını, sayıların hızla yükseldiğini ve operatörlerin şimdiye kadar herhangi bir şikayetle karşılaşmadıklarını söylediklerini kaydeden Chilcott, gelecek sezonlarda sayıların daha da artmasını beklediklerini ifade etti.

İngilizlerin Türkiye'yi tercihinde güvenlikten döviz kurlarına kadar farklı etkenlerin olduğunu vurgulayan Büyükelçi Chilcott, şöyle konuştu:

"İngilizlerin Türkiye'yi tercihinde etkili birkaç başlık var. Birincisi; Türkiye'nin güvenlik alanındaki başarısı, güvenlik alanındaki tehlikelerin bertaraf edilmesi. İkinci etken ise İngiltere'de yaşanan terör olayları. İnsanlar gördüler ki terör her yerde olabilir. Evlerinde de kendi ülkelerinde de bu saldırılara maruz kalınabileceğini anladılar. Dolayısıyla bunun küresel bir problem olduğunu gördüler. Üçüncüsü de Türkiye'nin denizlerinin, sahillerinin güzellikleri, tarihsel birikimi, kültürü, misafirperverliği ve mutfağının lezzeti gibi unsurlar. Bir de son olarak ekonomik nedenler. İngiliz sterlininin Türk lirası karşısındaki kur farkı."

- "Türkiye'den daha fazla terör olayına maruz kaldık"

Chilcott, Türkiye'nin güvenlik konusunda önemli adımlar attığını, İngiltere Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yer alan öneri sayfasında Türkiye'nin "güvenilir bir destinasyon" olarak paylaşıldığına işaret etti.

"Geçen yıl İngiltere'de Türkiye'den daha fazla terör olayına maruz kaldık" diyen Dominick Chilcott, "Bana soranlara, Türkiye'nin ziyaret etmek için mutlu ve güvenli bir yer olduğunu söylüyorum. Bu sene gelecek herkes bunu görecektir. Terör her yerde karşınıza çıkabilir. Hiç kimse bununla karşılaşmayacağınızı yüzde 100 garanti edemez." ifadelerini kullandı.

- "Almanları geçeceğimizi düşünüyorum"

İngilizlerin Türkiye'de en çok İstanbul'u ve Akdeniz ile Ege kıyılarını tercih ettiğini aktaran Chilcott, Muğla Dalaman Havalimanı'na gelen dış uçuşların yaklaşık 4'te 3'ünün İngiltere çıkışlı olduğunu kaydetti.

Antalya ve Dalaman havalimanlarından giren İngiliz turist sayısında aylık bazda geçen yıla göre 2 kat artışlar gördüklerini bildiren Dominick Chilcott, "Ciddi bir geliş olduğunu görüyoruz. Antalya'ya gelen turistlerde Ruslar ilk sırada, Almanlar ikinci sırada. Biz bu seneki gelen turist sayısında Antalya'da Almanları geçeceğimizi ve ikinci olacağımızı düşünüyorum." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT