1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Türkiye’ye örnek Muhtarlar
Türkiye’ye örnek Muhtarlar

Türkiye’ye örnek Muhtarlar

Anadolu tarihinin en önemli kenti Konya. Konya’da Karatay. Karatay eski şanlı günlerine emin ve büyük adımlarla ilerlerken, Muhtarlar bu süreçte en önemli görevi üstlenmiş durumdalar.

A+A-

Karatay Muhtarlar Derneği, gerek örnek bir birliktelik anlamında, gerek yapılan hizmetler gerekse koordine anlamında tam anlamıyla en çağdaş ülkelerdeki benzer faaliyetlerdeki derneklere bile misal teşkil edebilecek bir yapı. Bu örnek dernek, yaptığı başarılı çalışmalar sonrasında isminin sonuna ‘Tüm ilçeler’ ibaresini de ekleyerek hizmet ağını genişletmiş. Bize de sorumlu gazetecilik örneği olarak, bu başarılı birlikteliği ve hizmetleri duyurması kaldı. Bu başlangıçla birlikte her hafta Karatay’dan başlayarak ‘mahallelerin muhtarlarıyla’ söyleşilerimiz olacak.

Tabi ki ilk olarak ta Muhtarlar Derneği Başkanı ve Aziziye Mahallesi Muhtarı Suat Uzun’la bir araya geldik. ‘Karatay’ın 82 mahallesine daha iyi hizmet sunabilmek için Karatay Belediyesi ile birçok ortak çalışma yapıyoruz’ diyen uzun bu koordineli çalışmanın Karatay’a neler kazandığını ve bu başarının şifrelerini anlattı. 

ÖRNEK MUHTARLIKLAR KARATAY’DA

Derneklerinin en iyi hizmeti verebilmek için çok çalıştıklarını ve iyi bir hale geldiklerini anlatan Karatay Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uzun; “Ben şu anda Aziziye Mahallesi muhtarıyım. Aynı zamanda Karatay Muhtarlar Derneği Başkanıyım. 94 yılında ilk muhtar olduğum dönemde mahallemizin adı Civar Mahallesiydi. Hançerli başkanımız geldikten sonra mahallemizin çok küçük olduğunu söyledi ve mahalleleri birleştirmeye geçti. Bazı muhtarlarımız başta itiraz etse de sonuç olarak meclisten geçirdiler ve 19 mahallenin birleşimi Aziziye Mahallesi oldu. Kendim Selçuklu nüfusuna kayıtlıyım fakat Karatay Muhtarlar Derneğindeyim. Dernek 2000 yılında kuruldu. Muhtarlarımızla iç içeyiz. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir dernek olduğumuzu iddia ediyoruz. Ankara’dan gelenler bile gördükleri karşısında hayran kalıp, örnek aldıklarını söylüyorlar. Bazı ilçelerimizin muhtarları Karatay Belediyesi’nde olanları görünce Biz Konya’da değil miyiz, biz de böyle şeyler istiyoruz diyorlar” dedi.

muhtarlar-dernegi-yeni-hizmet-binasi-konyaya-yakisacak-(1).jpg

KARATAY’DA KÜRENMEMİŞ TEK BİR OKUL YOK

Okullarda hepimizin çocukları olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Suat Uzun Konya’nın bütün sokaklarında araçlarının olduğunu belirterek; “Karatay ilçesinde her okul, kar sorunundan kurtarmak için ekiplerce küreniyor. Karatay Belediyesi kepçelerini, greyderlerini görevlendirdi. Ekipler, Sabahın 7’sinden gecenin 3’üne kadar okullara bakıyor. Muhtarlara okullarımızın durumunu sorduğumuzda olumlu şeyler duyuyoruz.” dedi.

img_4529.jpg

MEHMET HANÇERLİ’DEN MUHTARLARA DESTEK

Muhtarlığın çalışmalarında Karatay Belediye Başkanı Mehmet Haçerli2den büyük destek gördüklerini vurgulayan Suat Uzun; “Hançerli başkanımızın verdiği talimatla 24 saat nöbetçi exper çalışıyor. Karatay muhtarlıklarımızda bir nöbet sistemi yaptık. Pazar günleri de dâhil 24 saat görevli muhtarlarımız var. Diğer illerden Hz. Mevlana’ya gelen vatandaşlarımıza misafirperverlik yapıyoruz. Karatay Belediyemiz de ücretsiz olarak ikramlarda bulunuyor. Yukarıda misafirlerimizi ağırlayacağımız odalarımız var.  Hem vatandaşlarımıza yardımcı olmak hem de kendi sorunlarımızı konuşup çözmek için muhtarlar olarak toplanıyoruz. Hançerli Başkanımızda haftada 4 gün saat 22 gibi yanımıza gelir. Geldiğinde sohbet ediyoruz, dertlerimizi paylaşıyoruz. Muhtarlar olarak bir yer istiyorduk, Karatay Belediye’miz mecbur olmadığı halde bize muhtarlık ofisi veriyor. Karatay’da artık eskisi gibi dilekçe olayı bitti, direkt olarak başkana gidebiliyoruz. Başkanımızın telefonu 24 saat açık. Sadece ufak tefek sorunlarımız olduğunda başkan yardımcılarına, daire müdürlerimize ve şeflerimize gidiyoruz.” dedi.

BEŞTEPE’YE İLK GİDEN; KARATAY MUHTARLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde muhtarların değer kazandığını belirten Uzun; “Muhtarlar, önceden çok kurum ve kuruluşlardan terslenerek gönderiliyordu. Bu durumlar sağlık ocaklarında, okullarda daha çok yaşanıyordu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara sahip çıkması bizlere değer kattı. Beştepe’ye ilk giden muhtarlık bizim muhtarlığımız. Beştepe’de yemek yerken Cumhurbaşkanımıza sorunlarımızı ilettik, muhtarların BİMER’den başka şikâyette bulunacakları yer olmadığını ve yalnız olduğumuzu söyledik. 15 dakika içinde Sayın İç İşleri Bakanımızı yanımıza getirtti ve muhtarlarımız için ne yapabiliriz dedi. Şuan sadece muhtarların şifreleri ile kullanabildiği İç İşleri Bakanlığı şikâyet birimimiz var. Biz şikâyette bulunduktan sonra 3 gün içerisinde bize dönüş yapılıyor. 3 günden sonra şikâyet edilen kuruma dönülüyor ve 1 ay sonra bize ne olduğu bildiriliyor. Sağ olsun Cumhurbaşkanımız bunu çözdü. Şimdi bu sorunları hiç yaşamıyoruz.” dedi. 

muhtarlar-dernegi-yeni-hizmet-binasi-konyaya-yakisacak-(2).jpg

EN HUZURLU MAHALLE AZİZİYE MAHALLESİ

Emniyetle ortak hareket ettikleri için en huzurlu mahalle olduklarını vurgulayan Uzun; “Emniyete teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Eskiden birisini şikâyet edeceğimizde, biz şikâyete gitmeden haberi oluyordu ve bize baskı yapıyordu. Şimdi emniyetimiz bilinçli insanları göreve getiriyor, bu yüzden rahatladık. Bütün mahalleler Aziziye Mahallesinden geçer. Bu yönüyle tabiri caizse ayakaltı bir mahalle diyebiliriz. Buna rağmen emniyetle el ele verdiğimiz için rahatız, huzurluyuz.” dedi.

muhtarlar-dernegi-yeni-hizmet-binasi-konyaya-yakisacak-(3).jpg

MUHTARLAR ÖZLÜK HAKLARINDA DEĞİŞİKLİK İSTİYOR

Özlük haklarında fazla bir değişiklik olmadığını, muhtarların bazı talepleri olduğunu söyleyen Suat Uzun; “Vatandaşlarımızın özellikle şunu bilmesi gerekiyor; Muhtarlar olarak ne kotamız ne de bağ kurumuz var. Onları biz kendimiz ödüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan bir takım taleplerimiz var. Mesela muhtarlarımız görev başındayken taşıma ruhsatlı silah alabiliyorlar. Muhtarlık bittikten sonra taşımak isteyenler 4 bin lira gibi bir ücret ödüyorlar. Bir polis emekli olduğunda ömür boyu taşıma ruhsatı alabiliyor ama muhtarlar da bu yok. Muhtarlık yaparken ister istemez bizde düşman ediniyoruz. Bazı vatandaşlar işlerine gelmeyen evrakları postacıdan almıyorlar. İş yerleri hariç eve gelen postalar muhtarlığa bırakılıyor. Almak zorunda kalıyoruz. Aldığımız zaman vatandaş arayıp hakaret ediyor. İster istemez münakaşa oluyor. Cumhurbaşkanımız bu duruma el atacak. Bir de Ankara’ya iş için çok sık gidiyoruz. Bunlardan indirim falan alamıyoruz, cebimizden ödüyoruz. Bunun gibi taleplerimiz var.” dedi. ,

img_4497.jpg

KARATAY’IN EN BÜYÜK SORUNU MÜFTÜLÜK

Çoğu sorunlarının çözüldüğünü ama bazılarında hala sıkıntılar yaşandığını belirten Uzun; “Karatay olarak Milli Eğitim ile sıkıntılarımız oldu. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile aramızı bulduk ve sorunları çözdük. En önemli sorunlardan birisi de Medaş’tı. Mesala teller kopuyordu 2 3 ay değişmiyordu. Medaş1 ve Medaş2 ‘nin müdürleri Mert ve Ahmet Bey ile bu sorunları çözdük şimdi kardeşhane bir şekilde yaşıyoruz. Sorunlarımız olduğunda artık 186’yı bile aramıyoruz. Şimdi mahallemize gelip, başkanım sorun var mı diyorlar. Sorunları birebir çözüyoruz. Allah razı olsun. Bizim asıl sorunlarımızdan bir tanesi müftülük. Aziziye Mahallesi olarak 21 camii, 26 din görevlisi var. Bizim bir sıkıntımız yok. Şu anda esnaflık yapan imamlar var. Büyükbaş hayvan besiciliği yapan imamlarımız var. Geçen gün yaptığımız toplantıda da defalarca söyledik, camii imamlarımızdan çoğunun belgeleri elimizde, ispat etmeye hazırız. Müftülük bu konuda çok fazla bir şey yapmıyor. “ dedi.

Son olarak kendilerini ifade etmelerine yardımcı olan basına teşekkür eden Suat Uzun; “Yeni haber gazetesine muhtarlar olarak teşekkür ediyoruz. Sorunlarımızı sizler aracılığı ile aktarabiliyoruz.” dedi.

 

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT