1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türklerin yarısı her zaman "ulaşılabilir" olmayı istiyor
Türklerin yarısı her zaman "ulaşılabilir" olmayı istiyor

Türklerin yarısı her zaman "ulaşılabilir" olmayı istiyor

A+A-

GFK'nın araştırmasına göre, online tüketiciler arasında "her zaman ve her yerde ulaşılabilir olmaya" önem verenlerin oranı, Rusya ve Çin'de yüzde 56'yı bulurken, Türkiye yüzde 53 ile ikinci sırada yer aldı.

Araştırma kuruluşu GFK'nın, 22 ülkede 15 yaş ve üzeri 27 bin online tüketiciyle gerçekleştirdiği çalışmaya göre, uluslararası düzeyde katılımcı tüketicilerin yüzde 42'si 'her zaman ve her yerde ulaşabilir olmak önemlidir' görüşüne katıldı. Almanya, İsveç, Kanada ve Hollanda’da bulunan tüketicilerin çoğunluğu ise bu ifadeye katılmadığını kaydetti.

Ulaşılabilir olmaya önem veren ülke sıralamasında başı yüzde 56 ile Rusya ve Çin çekerken, bunu yüzde 53 ile Türkiye, yüzde 50 ile de Meksika takip etti. Polonya ise yüzde 41 ile 4'üncü sırada yer buldu.

Almanya’da araştırmaya katılanların yüzde 34’ü her zaman ulaşılabilir olmanın çok önemli olmadığını belirtirken, olumsuz görüşlerde bu ülkeyi yüzde 28 ile İsveç yüzde 24 ile Kanada, yüzde 23 ile Hollanda takip etti.

Yaş grupları dikkate alındığında, 30-39 yaş grubundaki kişilerin yüzde 47'si her zaman ulaşılabilir olmaya önem verdiğini dile getirirken, 20-29 yaş grubunun yüzde 45'i, 15-19 yaş grubunun da yüzde 43'ü buna önem verdiğini kaydetti. 50-59 yaş grubundaki her 3 tüketiciden biri her zaman ulaşılabilir olmanın kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

- Türk kadınının yüzde 60'ı için ulaşılabilir olmak önemli

Türkiye'de kadınların yüzde 60'ı her zaman ulaşılabilir olmanın önemli olduğu görüşüne katıldı, erkeklerde ise bu oran yüzde 49'da kaldı.

Yaş grupları incelendiğinde ise uluslararası trendin aksine Türkiye’de tüm yaş grupları arasından en çok 40-49 yaş grubundakiler (yüzde 68) ve 50-59 yaş grubundakiler (yüzde 62) her zaman ulaşılabilir olmaya önem verdiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT