1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkmenler uyardı: "Irak’ın birliğinden yana olmamıza rağmen bütün seçenekleri masaya yatıracağız"
Türkmenler uyardı: "Irak’ın birliğinden yana olmamıza rağmen bütün seçenekleri masaya yatıracağız"

Türkmenler uyardı: "Irak’ın birliğinden yana olmamıza rağmen bütün seçenekleri masaya yatıracağız"

Irak'ta kurulan yeni hükümetin Türkmenleri gözardı etmesi, Türkmen temsilcileri kızdırdı.

A+A-

Irak'ta kurulan yeni hükümetin Türkmenleri gözardı etmesi, Türkmen temsilcileri kızdırdı. Türkmen STK'lar, hükümete sivil itaatsizliğe gitmek uyarısında bulundu.

Aylar sonra yeni Başbakan Adil Abdülmehdi tarafında geçtiğimiz günlerde kurulan yeni Irak hükümetinde yer almayan Türkmenlerden bu sefer sert bir tepki geldi. 2003 yılından bu yana kurulan hükümetlerde temsil edilemeyen Iraklı Türkmenler, tepkilerini dile getirmek için sivil itaatsizliğe gitmek uyarısında bulundu.

Türkmen Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, Başbakan Adil Abdülmehdi liderliğindeki yeni hükümet kabininde bir Türkmen bakanının bulunmamasını şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtilerek, "Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi'nin isteklerini desteklediğimizi duyururken, Türkmenlere yapılan haksızlığın devam etmesi halinde, Irak'ın birliğinden yana olmamıza rağmen bütün seçenekleri masaya yatıracağız" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Türkmenlerin meşru haklarının gözardı edilmesinin sürmesi halinde, gösteri ve eylemler yapılacağı uyarısında bulunuldu.

İHA

HABERE YORUM KAT