1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TZOB Genel Başkanı Bayraktar'dan açıklamalar
TZOB Genel Başkanı Bayraktar'dan açıklamalar

TZOB Genel Başkanı Bayraktar'dan açıklamalar

A+A-

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bölgesel sorunların tarım ve gıda ihracatını olumsuz etkilediğini belirterek, "Bölgemizdeki istikrarsızlıktan zarar gören çiftçilerimizin borçları yapılandırılmalı, düşük faizli selektif krediler artırılmalıdır" ifadesini kullandı.

TZOB'dan yapılan açıklamaya göre, Bayraktar, Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi (KİK) üyeleriyle birlikte Başbakan Binali Yıldırım'ı ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in de bulunduğu ziyarette Bayraktar, Türkiye'nin terör başta olmaz üzere kendi sorunlarıyla baş etmeye çalışırken bir yandan da bölge sorunlarıyla da uğraştığını belirtti. 

Bölgedeki istikrardan en fazla yararlanacak olanın Türkiye olacağını bildiren Bayraktar, şöyle devam etti:

"Suriye’deki sıkıntılar 3 milyon sığınmacının Türkiye’ye gelmesine neden oldu. Türk çiftçisi ve tarımı, bu sığınmacıları da beslemektedir. Yine bölgede, özellikle Irak’ın kuzeyinde yaşanan ekonomik kriz kanatlı ve yumurta sektörünü vurmuştur. Nisan ayında kanatlı eti ihracatı yüzde 50, yumurta ihracatı yüzde 30 geriledi. Yumurta üretiminde yüzde 2’nin üzerinde, tavuk eti üretiminde yüzde 10’a yaklaşan bir küçülme var."

Rusya ile yaşanan krizin yaş meyve ve sebze ihracatını olumsuz etkilediğine dikkati çeken Bayraktar, önemli miktarda ürünün elde kaldığına işaret etti.

Üretici fiyatlarının düştüğünü aktaran Bayraktar, "Bütün bunlar çiftçimizin borç stokunu artırmıştır. Borç stokunun önemli kısmı da cari faiz üzerinden borçlanmadır. Bölgemizdeki istikrarsızlıktan zarar gören çiftçilerimizin borçları yapılandırılmalı, düşük faizli selektif krediler artırılmalıdır. Bu sorunu uzun vadeli kredilerle aşabiliriz. Yine gübre ve yemde yapılan KDV indirimi çiftçimize yansımadı." değerlendirmesinde bulundu.  

- Türkiye-AB ilişkileri 

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine de değinen Bayraktar, şunları kaydetti:

"Gümrük Birliğinde yapılacak genişleme konularından bir tanesi de tarımdır. Etki analizleri iyi yapılmalı, tarımın rekabet açısından güçsüz alanları tespit edilmelidir. Mevcut yapısal sorunların üzerine gümrük birliği kaynaklı sorunlar eklenmemelidir.

Üretici maliyetleri düşürülmeden, verimlilik artırılmadan koyunculuk hariç hayvancılık, hububat ve yağlı tohumlarda pek rekabet şansımız olmaz. Rekabette zorlanacak güçsüz alanlar, Gümrük Birliği dışında tutulmalı, korunmalıdır." 

HABERE YORUM KAT