1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uçakları 'gören' göreviyle havalandırmışlar
Uçakları 'gören' göreviyle havalandırmışlar

Uçakları 'gören' göreviyle havalandırmışlar

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kayseri'den havalanan nakliye uçaklarının, Şırnak, Siirt ve Denizli'den asker sevkiyatı için kullanılmak istendiği ortaya çıktı.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Kayseri'deki 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanan nakliye uçaklarının, asker sevkiyatı için kullanılmak istendiği, bazı uçaklara "gören" uçuşu görevi verildiği ortaya çıktı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Erkilet Mahallesi'nde konuşlu, CASA, C130, C60 ve yeni nesil A400 M askeri nakliye uçaklarının envanterinde bulunduğu 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında 8 uçak havalandırıldı.

Darbe girişiminin sürdüğü gece boyunca kendilerine verilen çelişkili emirler nedeniyle Türkiye'nin farklı bölgelerinde uçan ve Ankara semalarına yönlendirilen uçaklardan birinin Kayseri'ye, diğerlerinin Malatya'ya indirildiği belirlendi.

Uçakların izinsiz havalanması nedeniyle gözaltına alınan ve darbe girişimine destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanan askeri personelden bazılarının ifadelerine göre, uçakların, terörle mücadelede kullanılan ve "gören" adı verilen görevle havalandırıldığı, kimi uçakların da asker nakli için kullanılmak istendiği tespit edildi.

"Çok farklı ve karışık emirler verildi"

Darbe girişimine destek vermediklerini ve kandırıldıklarını iddia eden bazı askerler, kendilerine çok farklı ve karışık emirler verildiğini, bu nedenle yanlış kararlar aldıklarını savundu.

Nakliye uçaklarında yükleme teknisyeni olarak görev yapan ve darbe girişimi kapsamında tutuklanan astsubay Mesut Bayar, ifadesinde, kendilerine "gören" görevi verildiğini, bu görevin Batman'daki insansız hava aracı (İHA) personelinin koordinesiyle uçaklardaki bilgisayar ve kamera sistemleriyle savaş uçaklarının vuracağı hedeflerin koordinatlarının belirlenmesi anlamına geldiğini, bu görevin terörle mücadelede terörist unsurların vurulmasında kullanıldığını anlattı.

Tutuklanan Pilot Yüzbaşı Mehmet Teoman Kalmaz da kendilerine "gören uçuşu" görevi verildiğini, uçaklar üsten havalandıktan sonra çelişkili emirler aldıklarını, Ankara semalarında uçarken kendilerine verilen koordinatların Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına ait olduğunu anladıklarını, F-16 uçaklarının burayı bombaladığını gördüklerini, bu sırada havadaki 4 F-16 uçağının birbiriyle irtibatlı şekilde hareket ettiğine tanık olduklarını kaydetti.

22. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı Harekat Komutanı Albay Erhan Baltacıoğlu ise kendilerine asker sevkiyatı yapılacağı bilgisi verildiğini, Şırnak'tan bin, Siirt'ten 600 ve Denizli'nin Çardak ilçesinden 600 personelin nakledileceği yönünde emir geldiğini, daha sonra farklı yerlerden çelişkili emirler aldıklarını ve üslerine geri dönmelerinin istendiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT