1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Uçakların kalkışını engellemek için elektrikleri kestik'
'Uçakların kalkışını engellemek için elektrikleri kestik'

'Uçakların kalkışını engellemek için elektrikleri kestik'

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, "15 Temmuz'da 12. Üs'te uçakların kalkışını engellemek için elektrikleri kestik. Havaalanının askeri kısmına tedbir amaçlı olarak halen elektrik verilmiyor" dedi.

A+A-

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, 15 Temmuz'da darbe girişimini haber aldıklarında vakit kaybetmeden belediye olarak üzerilerine düşeni yerine getirmek için gayret gösterdiklerini anlattı.

Kentin yöneticileriyle birlikte emniyet müdürlüğünde oluşturulan kriz merkezinden süreci yönetmeye çalıştıklarını söyleyen Çelik, "15 Temmuz'da 12. Üs'te uçakların kalkışını engellemek için elektrikleri kestik. Havaalanının askeri kısmına tedbir amaçlı olarak halen elektrik verilmiyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardından vakit kaybetmeden vatandaşların meydanda toplanmasını sağladıklarını ifade eden Çelik, o günden beri vatandaşın darbeye karşı tepkisini ortaya koyabilmesi için diğer belediyelerle iş birliğiyle Cumhuriyet Meydanı'nda organizasyon yaptıklarını aktardı.

Çelik, belediyelere ait iş makinelerini koruma amaçlı olarak gerekli yerlerde konuşlandırdıklarını, diğer taraftan belediye hizmetlerinin aksamadan sürmesi için gayret gösterdiklerini kaydetti.

"Askeri tesislerin yerleşim yeri dışına alınması için çalışma yapıyoruz"

Darbeye karşı ortak tavır ortaya koyabilmek için tüm parti gruplarının ve il başkanlarının katılımıyla belediye meclisinde ortak açıklama yaptıklarını dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Kent merkezindeki askeri birlik ve tesislerin yerleşim yerleri dışına alınması için de çalışma yürütüyoruz. Bazı askeri birliklerle ilgili bu anlamda zaten çalışmamız vardı. Şu an bunların envanterini çıkarıyoruz."

Çelik, belediye bünyesinde FETÖ ile bağlantısı olan personel ile ilgili çalışmalarına yönelik soru üzerine, bu konuda zaten 2 yıldır etkin çalışma yürüttüklerini, bağlantısı ortaya konan personelin ilişiğini kestiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT