1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Uçurumun kenarındaki fotoğraflar' ününü artırdı
'Uçurumun kenarındaki fotoğraflar' ününü artırdı

'Uçurumun kenarındaki fotoğraflar' ününü artırdı

Mersin'in Tarsus ilçesindeki Gülek Kalesi, uçurumun kenarında duruluyormuş görüntüsü veren fotoğrafların sosyal medyada yayılmasının ardından ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

A+A-

Mersin'in Tarsus ilçesindeki Gülek Kalesi, uçurumun kenarında duruluyormuş görüntüsü veren fotoğrafların sosyal medyada yayılmasının ardından ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Tarihin kalıntılarını, doğanın güzelliğini barındıran ve son dönemlerde sosyal medyada yayılan fotoğraflarıyla ünü artan Gülek Kalesi, konumu itibarıyla "Torosların damı" olarak adlandırılıyor.

Akdeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan Gülek Boğazı'na hakim tepede bulunan kaledeki bir nokta ise konumuyla, doğayla baş başa kalıp eşsiz manzarayı ölümsüzleştirmek isteyenlerin uğrak yerlerinden oldu.

Normalde alçakta bulunan nokta, fotoğraf çekiminde, aşağı bölüm gösterilmediği zaman, uçurumun kenarında durulduğu hissi uyandırıyor. Kadrajlamayla "uçurumun kenarında bir kayada oturulup aşağıdaki otobanın izlendiği" görüntüsü verilen fotoğrafların çekilebildiği bölgenin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Gülek Mahallesi Muhtarı Cafer Ertan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalenin tarihte önemli bir konuma sahip olduğunu belirtti.

Doğu Roma ve Roma dönemlerinden sonra kalenin Ramazanoğulları'na geçtiğini ifade eden Ertan, Osmanlı'nın sonuna kadar da bu tarihi yerin aktif kullanıldığını dile getirdi.

Gülek Kalesi'nin Çukurova ile İç Anadolu Bölgesi'nin geçiş noktasında bulunduğunu anlatan Ertan, şöyle konuştu:

"Bin 650 rakımında olan bir kale. Yüksekliğiyle her yere hakim konumda. Son günlerde buranın fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı ve insanlar buraya yoğunlukla gelip gitmeye başladı. Bir cazibe merkezi oldu Gülek Kalesi. Manzarası mükemmel. Tarsus ve Adana'yı, Gülek Kalesi'nden seyredebilirsiniz, tamamen açık havada. İnsanlarımız buraya geliyor. Fotoğraf çekiyor, doğa sporları yapıyor. Burada evlenme teklifleri bile yapan var. Gelin ve damat gelip dış fotoğraf çekimini yaptırıyor. Çok farklı ve güzel sahnelere şahit oluyor burası."

Yabancı turistlerin de bölgede geceleri kamp kurup fotoğraf çektiğini belirten Ertan, "Gerçekten burası doğa harikası. Toros Dağları arkamızda. Gençlerimiz burada huzur buluyor. Kitap okuyor. Bilgisayarıyla projelerini hazırlayıp çalışanlar dahi var. Buraya çok farklı yerlerden insanlar geliyor." dedi.

 

HABERE YORUM KAT