1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ucuz yakıt, pahalıya mal olur
Ucuz yakıt, pahalıya mal olur

Ucuz yakıt, pahalıya mal olur

Yakıt satın alırken düşük fiyatlı olanlardan kaçınılması gerektiğini söyleyen Özkafa; “Özellikle şehirler arasında düşük fiyatlı petrol ofisleri gördüğümüz zaman kaçınmalıyız. Çünkü ucuz ürün çoğu zaman daha pahalıya mal olur” dedi.

A+A-

MEVSİMLERE GÖRE YAKIT TÜKETİMİ

Yazın satış olarak benzin tüketiminin kışa oranla daha yüksek olduğunu, kışın ise performans açısından yakıt tüketiminin arttığını belirten Büyük ali Rıza Usta Petrolü sahibi Mehmet Özkafa; “İnsanlar yaz döneminde daha çok dışarıya çıkıyorlar. Özellikle Konyalılar kışın ufak bir yağmurda bile dışarı çıkmıyorlar. Yazın hem şehrin vatandaşları dışarı çıktığı için hem tatile gidip gelenler olduğu için haliyle daha çok sirkülasyon oluyor. Bu yüzden satış bazından yakıt tüketimi en çok yaz mevsiminde oluyor. Bir de Türkiye’nin genel taşımacılığı karayolu. Ülkemizin kışın yol şartları belli özellikle doğu bölgesinde kar yağışı fazla olduğu için kara taşımacılığı çok fazla yapılamaz. Dolayısıyla yazın kara ulaşımı daha fazla gerçekleşiyor. Kışın ise araçlar ısınma konusunda ister istemez daha çok performans harcadığı için daha çok yakıt gidiyor. Sabah kalkıyoruz -15 dereceleri görebiliyoruz. Buna en iyi çözüm katkılı madde kullanmak. Her petrol ürününde katkılı madde kullanırsak daha faydalı olur. Çünkü kışın ısınma süresi daha fazla.” dedi.

10-1-4-001.jpg

MOTORİN GRUBU ARAÇLARDA KATKILI MADDE KULLANIMI

Katkılı madde kullanmanın önemine vurgu yapan Mehmet Özkafa; “Hava durumu -10 ile 15 derece olduğu zaman genellikle motorin grubunda çok katkılı madde kullanmakta fayda var. Bizim BP petrol ofisinde olduğu gibi bazı firmalarında katkılı maddeleri var. Katkılı madde benzin grubu araçlarımızda olmaz ancak motorin grupları araçlarımızda tek önerebileceğimiz şey katkılı madde. Özellikle kışın katkılı madde kullanmak oldukça faydalı.” dedi.

DÜŞÜK FİYATLI BENZİNLERDEN KAÇININ

Benzin satın alırken düşük fiyatlı olanlardan kaçınmamızı öneren Özkafa; “Özellikle şehirler arasında düşük fiyatlı petrol ofisleri gördüğümüz zaman kaçınmalıyız. Biz firma olarak bir markayı temsil ediyoruz. Yine araç sahiplerine marka tercih etmelerini öneriyoruz. Biz markadan yanayız. Türkiye’de kendini ispatlamış 3 4 tane firma var. Diğerlerinden almayın diyemeyiz. Rekabet etiğine uygun düşmez. Fakat her zaman ucuz daha pahalı olur, derler.” dedi.

BENZİN FİYATLARI NEYE GÖRE BELİRLENİYOR

Özellikle yapılan son zamlar ile vatandaş mümkün olmadıkça araç kullanmaktan kaçınıyor. Petrol sahiplerinin de aslında düşük fiyatlı benzin satmak istediklerini belirten Mehmet Özkafa; “Petrollerin kar marjı litreye göre oluyor. 10 liraya da satsak 1 liraya da satsak belli bir kar marjımız var. Ki biz daha düşük fiyatlardan satmak isteriz. Litreye göre sağladığımız için fiyat yükseldikçe satış azaldığı için kar oranımız düşüyor. Şuan, standart anlaşmalarda bazı istasyonların sürüm olmazsa para kazanacağına inanmıyorum. Bugün Türkiye’de 12 bin 13 bin istasyon varken Konya ortalamada birinci durumda. Konya nüfusu şu an 2 milyon. Nüfus ve araç sayısını kıyasladığımız zaman Konya birinci geliyor. İstanbul gibi 15 milyon nüfusu olan bir yerde bin 200 tane istasyon var. 2 milyon nüfusa sahip Konya’da ise 535 tane istasyon var. Ve Konya’da araç sayısı toplamda en son baktığımda 400 bin idi. 400 bin araç ve 535 istasyona baktığımızda özellikle LPG rekabet ortamı Konya’da bulunuyor. Konya dışına çıktığınız zaman bu fiyatları göremezsiniz. Tüketici kendi tarafından bakıyor fakat biz liste fiyatından satış yapıyoruz. Üretmediğin bir şeyi dışardan alıyorsan belirledikleri fiyata almak zorunda kalıyorsun. Burada yapılabilirse, devlet vergi indirimi uygulamalı. Bu vergi indirimi uygulanabilirse ancak o zaman akaryakıt fiyatlarında düşme görülür. Aksi halde düşme ihtimali olmaz. Yani burada etken olan; devlet politikası ve üretemediğimiz malı dışarıdan almamız.” dedi.

10-1-2-006.jpg

FİYATLARDA REKABET VAR

Son olarak, varil fiyatları düşerken pompa fiyatlarında fiyat düşmemesinin nedenini açıklayan Genel Müdür Tahir Korkmaz; “Hatırlanırsa 2014 yılında ham petrol varil fiyatı 110 - 120 dolar civarındaydı şimdi ise 55 - 60 dolar civarında bir fiyat söz konusu. Vatandaş haklı olarak varil fiyatları yarıya inerken pompada neden aynı şey olmuyor diye soruyor. Bahsedilen rakamın ham petrolün varil fiyatı olduğunun bilinmesi gerek. Ham petrol rafine edildiği zaman bir varilden farklı ürünler çıkar. Bir varil 159,5 litredir. Rafine edildikten sonra 68,5 litre benzin, 17,5 litre fueloil ve motorin, 17,5 litre LPG, 14,3 jet abir, 0,7 litre asfalt, 22,3 litre ise diğer plastik ürünler üretilir. Yani bir varil ham petrolden LPG hariç yaklaşık 82,5 litre akaryakıt çıkar. Bu hesaba göre pompa fiyatının ham petrolün düştüğü oranda düşmesi mümkün değildir. LPG fiyatları ise bilindiği üzere zaten Konya’da rekabet var. Bu rekabet dolayısı ile satılması gereken pompa fiyatından yaklaşık 60 kuruş/litre ucuz satılmakta.” dedi.

 

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT