1. HABERLER

  2. SPOR

  3. UEFA rahat olsun! Türkiye turnuvalara hazır
UEFA rahat olsun! Türkiye turnuvalara hazır

UEFA rahat olsun! Türkiye turnuvalara hazır

Hükümetin çıkardığı çalışma yasası Fransızları sokaklara döktü. Halk eylemlerini sürdürürken Fransız polislerin sert müdahaleleri ise eylemlerden daha çok ön plana çıktı.

A+A-

Eylemlerin gölgesindeki Fransa'da bir gündem daha var: Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası...

Türkiye'yi her fırsatta eleştiren Avrupa medyası Fransa'da yaşanan olayları görmezden geliyor. Şampiyonanın akibeti tehlikede. Şampiyonayı düzenlemeye layık en büyük aday olan Türkiye için ise olmadık bahaneler üretildi. Türkiye ise yeni stadyumları ile turnuvalara hazır olduğunu gösterdi. 

Gazetemiz yazarlarından İsmail Koç bugünkü yazısında konuyu gündeme taşıdı...
Koç'un Olaylara “Fransız” olmak başlıklı yazısından bir bölüm şöyle:

Fransa’da yaşanan olaylar hepinizin malumu. Hükümetin çıkardığı çalışma yasası Fransızları sokaklara döktü. Yaklaşık 50 bin kişi Fransa’nın değişik yerlerinde hükümet aleyhinde gösterilerde bulundu.

Sendikaların petrol depolarına ulaşımı engellemesiyle ülkede akaryakıt sıkıntısı baş göstermiş ve son yıllarda görmeye alışık olmadığımız uzun benzin kuyrukları oluştu.

Kısaca hayat tam anlamıyla felç olma noktasına geldi.

Fransız polisinin bu olaylar karşısında göstericilere sert müdahalesi tartışma yarattı. Bu vesile ile de bir gerçek de yeniden gözler önüne serilmiş oldu. Her fırsatta insan hakları savunuculuğu yapan Avrupalıya yakışmadı. Tüm bunlar yaşanırken Gezi olaylarında Türk polisini aşırı şiddet uygulamakla suçlayanların Fransa’daki olaylar karşısında ağızlarını bıçak açmadı.

Gezi olaylarını canlı olarak tüm dünyaya aktaran CNN, BBC vb. uluslararası medya kuruluşları neden aynı şekilde Fransa’dan an be an yayın yapmazlar?

Yapamazlar çünkü ikiyüzlüler.

Dertleri haber yapmak değil de ondan.

Avrupalının bunu yapmasını anlayabiliyorsunuz.

Dinleri dinlerimiz değil, kültürleri kültürlerimiz değil vs.

Benim lafım içimizdeki İrlandalılara…

Gezi Parkı olaylarında polisi aşırı şiddet uygulamakla suçlayan, terör yandaşlarına destek veren “sürekli muhalefet” Fransa’da yaşananlarda sessiz…

Bunlar hani demokrat ve insan hakları savunucusuydu?

Hani bunlar hümanizmin kitabını yazmışlardı?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT