1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ülkelerinin 'gözü ve kulağı' olacaklar
Ülkelerinin 'gözü ve kulağı' olacaklar

Ülkelerinin 'gözü ve kulağı' olacaklar

İç savaş nedeniyle aileleriyle Türkiye sığınan bir grup Suriyeli genç, ülkelerine dönerek gazetecilik yapmak ve orada yaşanan dramı tüm dünyaya aktarmak istiyor.

A+A-

Suriye'de 5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle aileleriyle Türkiye sığınan bir grup genç, ülkelerine dönerek gazetecilik yapmayı ve orada yaşanan dramı tüm dünyaya aktarmayı hedefliyor.

Hatay'daki Suriye Kültür ve İnsani Yardım Derneği tarafından düzenlenen kursta temel gazetecilik bilgilerinin yanı sıra fotoğrafçılık ve kameramanlık eğitimi alan 13 Suriyeli genç, ülkelerine dönüp vatandaşlarının gözü kulağı olmak için çaba gösteriyor.

Dernek sorumlusu Samer Bereket, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli gençlere talepleri doğrultusunda bazı kurslar düzenlediklerini belirtti.

Hatay'da, bir grup Suriyeli gencin gazetecilik eğitimi için kendilerine başvurduğunu kaydeden Bereket, gençlerin ülkelerine giderek yaşanan dramı herkesin görmesi için gazeteci olmak istediklerini belirtti.

"Gençlerimiz ülkelerinde yaşananları doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya ulaştıracaklar"

Bereket, Suriye'de bir basın kuruluşunda çalışan savaş muhabiriyle irtibata geçip gençlere kurs vermesini talep ettiklerini anlattı.

Muhabirin, Türkiye'ye gelerek ve gençlere bir hafta sürecek kursu vermeye başladığını söyleyen Bereket, şöyle devam etti:

''Bizler Suriyeli gençlerimizle her zaman el ele verdik. Gençlerimizin fotoğraf ve video çekim tekniklerini öğrenmeleri ve Suriye'de yaşananları dünyaya aktarması için yardım ediyoruz. Bu gençlerimiz Suriye'de çatışma bölgelerini, çadır kentlerde yardım kuruluşlarının çalışmalarını ve göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin durumlarını gösterecekler. Gençlerimiz ülkelerinde yaşananları doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya ulaştıracaklar. Suriye rejiminin ülkelerindeki vatandaşlarına neler yaşattıklarını aktaracaklar.''

HABERE YORUM KAT