1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. UNESCO küresel eğitim raporu açıklandı
UNESCO küresel eğitim raporu açıklandı

UNESCO küresel eğitim raporu açıklandı

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı, küresel hedeflere ulaşmak için eğitimde köklü reformlara ihtiyaç bulunduğunu bildirdi.

A+A-

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) Küresel Eğitim İzleme (GEM) yıllık raporu bugün kamuoyuna açıklandı. 

Dünyanın eğitim alanında 2030 yılı için Sürdürülebilir Gelişim Ajandasında (SDG) hedeflenen kriterlere ulaşmak açısından yarım yüzyıl geç kaldığı uyarısında bulunulan raporda, mevcut eğilimler göz önüne alındığında, "ilköğrenimde dünyanın evrensel kriterlere 2042 yılında, ortaöğrenimdeki hedeflere 2059 ve yükseköğrenimdeki hedeflere ise ancak 2084 yılında ulaşabileceği" kaydedildi.

"İnsanlar ve Gezegen için Eğitim" adını taşıyan raporda, eğitim sistemlerinin çevre ile ilgili endişelere daha fazla ilgi göstermesi istendi. 

Eğitim sistemlerinin kültürel azınlıklara saygı ve korunmasına önem vermesi gerektiğini vurgulanan raporda, küresel nüfusun yüzde 40’ına okullarda tam anlamadığı bir dilde eğitim verildiği bildirildi.

Okuma yazma bilmeyen yetişkinlere verilecek eğitimi de dikkati çekilen raporda, fakir ülkelerde okuma yazma bilmeyen yetişkin nüfusun sadece yüzde 6’sının okuma yazma kurslarına katılabildiği kaydedildi. 

Raporun tavsiye bölümünde, öğrencilere okulda tıbbi ilk müdahale, tarımın güçlü olduğu bölgelerde talebeler ziraat derslerinin verilmesi tavsiye edilirken, Sahraaltı Afrika bölgesinde 2030’a kadar annelere verilecek eğitimle 2050 -2060 yılları arasında en az 3,5 milyon çocuğun ölümünün önüne geçilebileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT