1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu
Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

Ankara'da toplanan bir grup üniversite öğrencisi, Halep'te yaşanan insanlık dramını protesto etti.

A+A-

Ankara'da toplanan bir grup üniversite öğrencisi, Halep'te yaşanan insanlık dramını protesto etti. Bir çocuk ise, savaşın ortasında kalmış Halepli bir çocuğu canlandırdı.

Kendilerini "Kubbe Platformu" olarak adlandıran bir grup üniversite öğrencisi, Halep'te yaşanan insanlık dramına tepki göstermek için Güvenpark'ta toplandı. Protesto gösterisinde savaşın ortasında kalan bir çocuğu canlandıran 10 yaşındaki Enes Cemal Tosun, Kızılay Milli İrade Meydanı'nda dolaştı. "Ben Halep Bana Elini Uzat" dövizi ile bir süre yürüyen Tosun'u gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Grup adına basın açıklaması yapan Dilara Sina Tabak, "Dostlar Halep yanıyor, Halep eriyor, çocuklar göz göre göre boğuluyor. Zalimler gün geçtikçe mazlumların kadın, çocuk, sivil demeden kanlarını akıtıyor, kadınlarına, kızlarına en iğrenç şekilde saldırıyor, yüzlerce yıllık mimariyi yerle yeksan ediyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın barış görüşmelerini desteklediklerini kaydeden Tabak, "Bu insanlık ayıbı karşısında en az failleri kadar suçlu olan başta halkı Müslüman olan ülkeler olmak üzere sessiz kalan ve hatta bilinçli politikaları ile trajedinin artmasına sebep olan modern Batı'dır. Esad yönetimi ve özellikle İran'ın direnme ve provokelerine rağmen Halep'te mahsur kalan sivillerin tahliyesi için bir barış sağlansa da bunun kalıcı bir barışın habercisi olmasını diliyoruz. Cumhurbaşkanımızın bizzat takip ettiği barış görüşmelerini destekliyor ve bir an evvel kalıcı bir barışı tüm kalbimizle arzuluyoruz" dedi.

Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

Üniversite öğrencilerinden Halep protestosu

HABERE YORUM KAT