1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Üniversitelere giriş sınavlarında devrim gibi değişiklikler
Üniversitelere giriş sınavlarında devrim gibi değişiklikler

Üniversitelere giriş sınavlarında devrim gibi değişiklikler

Üniversitelere giriş sınavı konusunda devrim gibi değişiklikler geliyor.

A+A-

Tıp fakülteleri için 40bin barajı devam ederken, öğretmenlikler için baraj 240 bine çekildi.

Üniversitelere girişte uygulanan sınavlarda 2016-2017 eğitim döneminde sistem değişikliğine gidiliyor. Yapılacak olan değişiklikler 2017’de hayata geçecek. LYS’de öğrencilerin kaygılarını azaltmak amacı ile az sayıda açık uçlu soru sorulacak. Uzmanlar, bu soruların yoruma açık olmayan, genel bilgi ölçen sorulardan olacağının altını çiziyor. Yapılan değişiklikte, sınavsız geçişin kaldırılacağını, YGS ile girilen öğretmenlikler için adayların LYS’ye girmeleri gerekeceği belirtildi.

Değişen sınav sistemini Kampüs Koleji Rehberlik öğretmeni Ebru Keçeci ile değerlendirdik. Sistemin ileriye dönük olumlu olduğunu ancak birden yapılmasının dezavantajları olduğunu belirten Ebru Keçeci; ‘Değiştirilen sınav sistemi öğrencileri ezberci sistemden uzaklaştırıp biraz daha yorumlayıcı eğitime yönlendiriyor. Fakat kendi öğrencilerimde dâhil şu an sınava hazırlanan öğrencilerde paniğe neden oldu. Öğrenciler neler olup biteceğini, nasıl sorularla karşılaşacaklarını bilmiyorlar bu yüzden bize büyük sorumluluk düşüyor.’ Dedi.

busra-aksakbagi.jpg

SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ DÖNEMİ BİTTİ

Özellikle öğretmenliklerde sınavsız üniversiteye geçişin artık son bulduğunu belirten Keçeci; “Bazı öğretmenliklere baraj getirildi. Önceden herkes öğretmen olabiliyordu. Eğitim kalitesini artırmak amaçlı böyle bir değişikliğe gidildiğini düşünüyorum. Artık sadece YGS ile öğretmen alımı yapılmayacak. Burada en dikkat çeken bölümler olarak; İlahiyat, okul öncesi ve zihinsel engelliler öğretmenliği olarak görüyoruz. Beden eğitimi öğretmenlikleri için yine yetenek sınavları devam edecek fakat yine TM 2 puanına göre alım yapılacak. Sonuç olarak bu sistem ile sınavsız geçiş tamamen kalktı ve LYS puanları ön plana çıktı.” Dedi.

AÇIK UÇLU SORU NE DEMEK?

Açık uçlu soruların gelmesinin ezberci eğitim sisteminden kurtulmak için olumlu bir adım olduğunu anlatan Ebru Keçeci; “Açık uçlu soruları kapsayan bu sistemde test tekniğine değil de daha çok yoruma dayalı sorular var. Biraz daha bilmenizi gerektiren sorular bunlar. Bu yıl ki ALES sınavında da örneklerini gördük. Bu yıl olmasa da önümüzde ki senelerde açık uçlu sorular görmeyi bekliyoruz. Açık uçlu soruları açıklamak amaçlı şöyle örnek verebiliriz iki artı iki eşittir dört dediğimiz de neden cevap dört aşağıda soruyor. Bir soruda iki bağlam var. İki bağlamda cevaplıyorsunuz soruları. Açık uçlu soruların bu yıl az ve kolay olması bekleniyor.” Dedi.

YENİ SİSTEM ÖĞRENCİLERİ EZBERCİ EĞİTİMDEN KURTARIYOR

Yeni sistem ile ezberci sistemden kurtulabileceğini ifade eden Keçeci; “Sınav sistemi test dolayısıyla ezberci sistemden kurtardığı için olumlu fakat tepeden inme olduğu için dezavantajları da var. Bu arada kalan çocuklar için sorun oluyor. Maalesef atılan adımlarda tam zemin hazırlanmadan değişikliğe gidiliyor. Fakat sistem ezbere dayalı sistemden kurtarması açısından uzun vade de olumlu görünüyor. Ezberci sistem yüzünden yorumlama yeteneğini, okuma yeteneğini kaybetmiş öğrenciler oluyor. Kitap okumayan bir gençlik, hazır testlere alışmış bir gençlik söz konusu. Açık uçlu sorular geldiği takdirde böyle olmayacak. Biliyorsanız, açık uçlu sorular konuyu bildiğinizi kanıtlıyor. Yorumluyorsunuz. Bu da sizin kişisel anlamda gelişiminize katkı sağlıyor.“ dedi.

Sistem ne olursa olsun başarının çalışmaktan geldiğini vurgulayan Keçeci; “Yeni sistem sözel öğrenciler için daha avantajlı görünüyor. Fakat şu da bir gerçek iyi bir sayısal öğrencisi sözel öğrenciden daha iyi yorum yapabilir. Burada da kendini geliştirmiş olma farkı devreye girer. Fakat en önemli nokta ister sözel, ister sayısl ister eşit ağırlık öğrencisi olsun çalıştıktan sonra her sistemde başarılı olabilir. Çalışmadan ilham gelmesini bekleyen öğrenciler maalesef başarısız olacaktır. İşin özü çalışmak.” dedi.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT