1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı
V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı

V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: (2)- "(Hava savunma sistemi) Türkiye daha çok bu tür savunma sistemlerinden satın alacak. ABD, Fransa, İtalya gibi müttefiklerimizden alabilirsek elbette bunu yapacağız ama alamama durumumuzda başka yerden satın almak zo

A+A-

BRATİSLAVA/ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin acil şekilde hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye daha çok bu tür savunma sistemlerinden satın alacak. ABD, Fransa, İtalya gibi müttefiklerimizden alabilirsek elbette bunu yapacağız ama alamama durumumuzda başka yerden satın almak zorundayız." dedi.

Çavuşoğlu, Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek, ​Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz ve Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile Slovakya'nın başkenti Bratislava'da Vişegrad Grubu ülkeleri ve Türkiye'nin katılımıyla düzenlenen "V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı"nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye'nin acil şekilde hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye bu sistemleri ABD dahil olmak üzere son 2-3 yıl değil, son 10 yıldır müttefiklerinden almaya çalıştı ancak diğer ülkelerden satın alamadık." dedi.

Bazı NATO müttefiklerinin bataryalarını Türkiye sınırına yerleştirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Son 2 yılda Almanya, ABD ve Hollanda gibi birçok müttefikimiz savunma sistemlerini geri çekti. Şu an bir İspanyol Patriot'u ve bir İtalyan SAMP-T'si var sınırımızda. Türkiye'nin güneyindeki bu sistemler yeterli değil. Bu nedenle Rusya'dan bu sistemleri almak durumunda kaldık. Rusya, bize en uygun teklifi yaptı." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in NATO müttefiki herhangi bir ülkenin bu savunma sistemlerini herhangi bir başka ülkeden alabileceği konusuna açıklık getirdiğini hatırlattı.

"Başından beri Türkiye'nin alacağı sistemin NATO sistemini düşman görmemesi konusunda çok hassasız." diyen Çavuşoğlu, NATO'ya ve ABD'ye bu kapsamda uzmanlardan oluşan ortak bir teknik komite kurulmasını teklif ettiklerini bildirdi.

Çavuşoğlu, "Hala yanıt bekliyoruz. Türkiye'nin buna acil ihtiyacı var ve Türkiye daha çok bu tür savunma sistemlerinden satın alacak. ABD, Fransa, İtalya gibi müttefiklerimizden alabilirsek elbette bunu yapacağız ama alamama durumumuzda başka yerden satın almak zorundayız." ifadelerini kullandı.

- Avrupa'da yükselen sağ

Avrupa'da artan aşırı sağ ve bu tarz ideolojiye sahip bütün partilerin her şeye karşı olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Bunlar İslamofobik, ırkçı, göçmen karşıtı fakat aynı zamanda temel AB değerlerine de karşılar. AB'nin kendisine karşılar. Bu nedenle aşırı sağcılar, sadece Türkiye'nin değil bütün AB ülkelerinin endişesi." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, aşırı sağcıların, AB'nin ilkeleri, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi gibi demokratik kurumlara zarar verdiğini dile getirerek, "Maalesef bunlar AP'de ve kendi meclislerinde daha fazla koltuk kazanabilirler diye endişeleniyoruz. Bu sadece bizim değil bütün Avrupa'nın kaygısı." dedi.

- "Vatandaşlarımız bu tarz intikamcı tutumun parçası olmamalı"

İstanbul'da, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için çalıştığı iddiasıyla "askeri, siyasi ve uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanan şüphelilerden birinin intihar etmesine ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, yargı sürecinin devam ettiğini ve bunun yargının meselesi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, öte yandan BAE'de bir Türk'e verilen ömür boyu hapis cezasının onanmasına ilişkin de neden böyle bir karar verildiğini bilmediğini ancak oradaki Büyükelçilikle temasta olduklarını kaydetti.

"Vatandaşlarımız bu tarz intikamcı tutumun bir parçası olmamalı." diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin hukukun üstünlüğünün önem verildiği bir ülke ve sürecin takipçisi olduğunu söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Slovakya'yı ve Slovak mevkidaşı Lajcak'ı V4'ün yanı sıra AGİT'e başarılı şekilde başkanlık ettikleri ve Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanlığına bir Türk diplomatı atadıkları için teşekkür etti.

Çavuşoğlu ayrıca, Slovak vatandaşı Hydrotour CEO’su Mikulas Milko'ya Türkiye-Slovakya ilişkilerine turizm alanındaki katkılarından ötürü teşekkür belgesi takdim etti.

Türkiye ve Slovakya'nın "harika siyasi ilişkilere" sahip olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "2018'de diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 25. yılını kutladık. Türk ve Slovak insanı sıcak bir dostluğa sahip." dedi.

Çavuşoğlu, "Türkiye'nin turizm başkenti Antalyalı bir bakan olarak turizmin insanları nasıl birbirlerine bağladığını biliyorum. 2018'de 40 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaptık. Bunların 157 bin kadarı Slovakya'dandı. Bu sayının Milko gibi insanlar sayesinde daha da artacağına eminim." şeklinde konuştu.

(Bitti)

HABERE YORUM KAT