1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı
V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı

V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı

Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak: - "Türkiye’nin adaylık süreci siyasi olarak bloke ediliyor. Biz bu engellemenin kaldırılmasını savunuyoruz"

A+A-

BRATİSLAVA (AA) - Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerine ilişkin "Türkiye’nin adaylık süreci siyasi olarak bloke ediliyor. Biz bu engellemenin kaldırılmasını savunuyoruz." dedi

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Türkiye ve Vişegrad Grubu ülkelerinin (Slovakya, Çekya, Macaristan ve Polonya) dışişleri bakanlarının katılımıyla “V4+Türkiye Dışişleri Bakanları 4. Toplantısı” gerçekleştirildi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lajcak, NATO üyesi ve Avrupa Birliği'ne (AB) giriş müzakereleri yürüten Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu söyledi.

Ev sahibi Bakan Lajcak, Türkiye’nin bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında önemli rol oynadığını kaydederek, bölgedeki güvenliğin Avrupa için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Lajcak, 4’üncüsü düzenlenen toplantıda, Suriye başta olmak üzere Irak, İran, Libya’daki gerginlikler ve İsrail ile Filistin arasındaki gelişmelerin masaya yatırıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye dünyada en çok göçmeni bünyesinde barındıran ülke. Yaklaşık 4,5 milyon göçmen var ve bunların 3,6 milyonunu Suriyeliler oluşturuyor. Türkiye bu insanlara sağlık başta olmak üzere eğitim gibi birçok alanda yardımcı oluyor. Bu konuda Türkiye’ye teşekkür ediyoruz ve AB ile yapılan göç anlaşması için de ayrıca teşekkür ediyoruz."

Lajcak ayrıca, "AB üyesi bazı ülkeler Türkiye ile müzakerelerin durdurulması yönünde açıklamalar yapıyor. Slovakya olarak bizim pozisyonumuz bu şekilde değil." değerlendirmesinde bulundu.

Aday ülkelerin istenen şartları yerine getirip getirmediğine bakılması gerektiğini belirten Lajcak, "Türkiye’nin adaylık süreci siyasi olarak bloke ediliyor. Biz bu engellemenin kaldırılmasını savunuyoruz. Böylelikle Türkiye istenilen şartları yerine getirebileceğini gösterme imkanı bulacak." dedi.

Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun toplantıya katılmasından ötürü teşekkür etti.

Petricek, Suriye’de siyasi çözümün sağlanmasının ve böylelikle Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönebilmelerinin önemli olduğunu ifade etti.

Çekya ve Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Petricek, "Türkiye ile enerji ve kültür alanlarında iş birliği içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz ise Türkiye olmadan Orta Doğu ve Karadeniz'deki gelişmelerin görüşülemeyeceğini belirterek, özellikle Libya’da artan tansiyona dikkati çekti.


HABERE YORUM KAT