1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Vakit ‘Selam Vakti’
Vakit ‘Selam Vakti’

Vakit ‘Selam Vakti’

Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus), bu yıl ‘Selam Vakti’ üst başlığı ile hazırlandı.

A+A-

Hazret-i Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arus); modern etkinlik biçimleriyle ilk defa 1937 yılında Konya’da, önce türbe ziyareti, konferans, dinleti gibi etkinliklerle başlamıştı. Zamanla sahne-salon programları ile çeşitlenen Anma Törenleri'nin bu yıl 81.’si yapılacak. Bu bağlamda düzenlenecek olan programların tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen basın toplantısına; Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, NEÜ Rektörü Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kaan Karabulut, Hazreti Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Bayru Çelebi, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“TÜRKİYE’NİN EN ETKİN PROGRAMI”

745. Vuslat Yıldönümü’nde, Hz. Mevlana’yı Anma Törenleri hususunda kamuoyunu bilgilendirmek için toplanıldığını ifade eden Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak,  “Bildiğiniz gibi bu yıl 81.'si düzenlenecek olan Anma Törenleri’nde İl Kültür Müdürlüğü ve heyeti tarafından sayıları 3 bin 766 adet etkinlik düzenlenmiş durumda. Türkiye’nin en etkileyici ve etkin programlarının en başı olan Şeb-i Arus programı ile ilgili olan etkinlikler, İnşallah bu sene hayat bulacak. Konun ciddiyetine uygun bir biçimde arkadaşlarımız büyük bir hassasiyetle üzerinde durarak planlamışlar. İnşallah çok kısa bir süre sonra bu programları hayata geçireceğiz” dedi.

cuneyit-orhan-toprak.jpg

“10 BİNLERCE MİSAFİRİMİZİ AĞIRLAYACAĞIZ”

Konya’nın önemli günlere hazırlandığına vurgu yapan Konya Büyükşehir Başkanı Uğur İbrahim Altay, “01-17 Aralık tarihleri arasında hem yurt içinden hem de yurt dışından 10 binlerce misafirimizi ağırlayacağız. Törenlerimizin başladığı gün olan 7 Aralık’ta, Bakanlarımızın da katılacağı bir programla başlamış olacağız. Mevlana Türbesi ziyareti ile başlayacak olan programımız Şeb-i Arus gecesi Büyükşehir Belediyemizin Spor ve Kongre Merkezi’ndeki final programı ile kapanmış olacak. Etkinlik programlarının sorunsuz geçmesi için her türlü tedbir alındı. İnşallah Konya, gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacak” ifadelerini kullandı.

ugur-ibrahim-altay-007.jpg

“BU YILIN BAŞLIĞI SELAM VAKTİ”

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Mevlana’yı Anma Törenleri’nde son üç yıldır farklı bir yaklaşım sergilediğine dikkat çeken Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, “Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fih-i Ma Fih, Mektubat, Mecalis-i Seb’a adlı eserleriyle büyük bir müellif olan Mutasavvıf Mevlana’yı Anma Etkinlikleri’nde O’nun eserlerinde özelikle işlediği kavramlar vurgulanıyor. Vuslatının 745. yılında Hazret-i Mevlana’yı Anma Etkinlikleri bu yıl ‘Selam Vakti’ üst başlığı ile hazırlandı. Tema’nın alt açılımı ise Hz. Mevlana’nın ‘Selam denizi coştuğunda gönüllerden kini giderir’ özlü ifadesi yer almaktadır” diye konuştu.

abdussettar-yarar.jpg

“İLK DEFA NEVBE MERASİMİ YAPILACAK”

Bu yılki Anma Törenleri Etkinlikleri’nin tümünde ‘Selam’ kavramının bütün boyutlarıyla resmedilmeye çalışıldığının altını çizen Yarar, “Hz. Mevlana’nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 07-17 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Anma Etkinliklerinin ilk gün açılış programı olarak; Şems-i Tebrizi’nin Türbesi’nin ziyareti,  Selam Vakti Yürüyüşü, Mevlana Meydanı’ndaki Nevbe Merasimi, Hz. Mevlana türbesinin ziyareti, Mevlana Meydanı’nda Tekke Pilavı ikramı ve Sergi Açılışları yapılacaktır. Bu yıl Mehterin yerine ilk defa Nevbe Heyeti ile birlikte bir Nevbe Merasimi yapılacaktır” şeklinde konuştu.

3 BİN 766 PROGRAM GERÇEKLEŞTİRİLECEK

745. Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programlarının ardından toplam da 3 bin 766 program gerçekleştirileceğine vurgu yapan Yarar, “Etkinlikler süresince 55 bin kişi tarafından Sema Törenlerinin izlenilmesi beklenmektedir. Bilet fiyatlarımız 17 Aralık 2018 gece programı için 60 TL, diğer gece ve gündüz programları için 40 TL olarak uygulanmaya başladı. Ayrıca şehrimize yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin gezilecek mekanlara daha rahat ulaşması için, şehir merkezinde 25 ayrı yerde hizmet verecek olan BANA SOR (mobil danışmanlık) hizmetleri de uygulanacaktır” diyerek sözlerine son verdi. •YİĞİT BERKAY ÇOPUR

HABERE YORUM KAT