1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor
Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor

Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor

Yalova'da 1990 yılında vefat eden hayırsever Hayriye Güngör'ün ölmeden önce inşa ettirdiği camide, vasiyeti üzerine çocukları ve torunları 26 yıldır iftar yemeği veriyor.

A+A-

Yalova'da 1990 yılında vefat eden hayırsever Hayriye Güngör'ün ölmeden önce inşa ettirdiği camide ramazan ayında yemek dağıtılması yönündeki vasiyetine uyan çocukları ve torunları, 26 yıldır iftar yemeği veriyor.

Kentte 1966 yılında inşa edilen Hacı Hayriye Hanım Camisi'nde çeyrek asırdır verilen iftar yemeğinden, ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra Suriyeli sığınmacılar da yararlanıyor.

Hayriye Güngör'ün torunu İlker Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Hayriye Hanım Camisi'nde 1990 yılında başlatılan iftar yemeği dağıtımını, anneannesinin vasiyeti üzerine her yıl sürdürdüklerini söyledi.

Anneannesinin ticaretle uğraştığını, 5 çocuğu olduğunu ve genç yaşta eşini kaybettiğini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

"Caminin bulunduğu yer Yalova'nın eski pazarı. Burada cuma namazlarında, cumartesi günleri muazzam bir yığılma oluyordu. Bir gün ramazan ayında hiç unutmuyorum. Camide namaz kıldıktan sonra anneannem bizi yanına çağırdı. 'Çocuklar, sizden bir şey istiyorum. Bu camide ramazan ayı boyunca iftar yemeği verilmesini istiyorum' dedi. Bu da bizde büyük bir sevinç yarattı. Gerçekten çok büyük keyif aldık. 'Neden olmasın' dedik ve burada 1990 senesinde iftar yapılmasını sağlayacak şekilde organize ettik. Şimdi burada her ramazan boyunca günlük yaklaşık bin-bin 300 kişiye yemek veriyoruz."

Kaya, geçtiğimiz yıl rahmetli dayısının vasiyetiyle de ramazan ayındaki her cuma günü camide helva dağıttıklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT