1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor
Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor

Vasiyeti üzerine 26 yıldır iftar yemeği dağıtılıyor

A+A-

Yalova'da 1990 yılında vefat eden hayırsever Hayriye Güngör'ün ölmeden önce inşa ettirdiği camide ramazan ayında yemek dağıtılması yönündeki vasiyetine uyan çocukları ve torunları, 26 yıldır iftar yemeği veriyor.

Kentte 1966 yılında inşa edilen Hacı Hayriye Hanım Camisi'nde çeyrek asırdır verilen iftar yemeğinden, ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra Suriyeli sığınmacılar da yararlanıyor. 

Hayriye Güngör'ün torunu İlker Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacı Hayriye Hanım Camisi'nde 1990 yılında başlatılan iftar yemeği dağıtımını, anneannesinin vasiyeti üzerine her yıl sürdürdüklerini söyledi.

Anneannesinin ticaretle uğraştığını, 5 çocuğu olduğunu ve genç yaşta eşini kaybettiğini anlatan Kaya, şöyle devam etti:

"Caminin bulunduğu yer Yalova'nın eski pazarı. Burada cuma namazlarında, cumartesi günleri muazzam bir yığılma oluyordu. Bir gün ramazan ayında hiç unutmuyorum. Camide namaz kıldıktan sonra anneannem bizi yanına çağırdı. 'Çocuklar, sizden bir şey istiyorum. Bu camide ramazan ayı boyunca iftar yemeği verilmesini istiyorum' dedi. Bu da bizde büyük bir sevinç yarattı. Gerçekten çok büyük keyif aldık. 'Neden olmasın' dedik ve burada 1990 senesinde iftar yapılmasını sağlayacak şekilde organize ettik. Şimdi burada her ramazan boyunca günlük yaklaşık bin-bin 300 kişiye yemek veriyoruz."

Kaya, geçtiğimiz yıl rahmetli dayısının vasiyetiyle de ramazan ayındaki her cuma günü camide helva dağıttıklarını kaydetti.

İftar yemeği dağıtmak için aile içinde bir havuz oluşturduklarını, bunun yanı sıra hayırseverlerin de destek verdiğini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"O kadar çok duyarlı vatandaşımız var ki çok destek görüyoruz. Etler, kuru baklagiller, zeytinyağı, her şey geliyor buraya. Şu an inanır mısınız yok yok. Cenabı Allah'a hamdolsun çok büyük bereket veriyor bu işe. İhtiyaç fazlası olduğu zaman da başka yerlere yönlendiriyoruz. Ziyan olmaması gerekiyor. Sebzeler, patatesler, soğanlar belli bir bütçemiz var. Programımızı fırıncılara, pazardaki esnafımıza veriyoruz. Onlar muazzam şekilde malzeme gönderiyorlar. Bu arada dışarıdan gelenleri de ihtiyaç olduğu kadarını alıyor, olmayanı da yönlendiriyoruz."

- "İhtiyaç sahiplerinin sayısı arttı"

Kaya, iftar yemeğinden Suriyeli mültecilerin de yararlandığına dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

"Bu sene bayağı bir Suriyeli kardeşlerimiz var. Lisan olayından dolayı bazen sıralarda sıkıntı çıkabiliyor. Onlara da öncelik sağlamaya çalışıyoruz. Yemeği vermeye başladığımız zaman Yalova çok farklıydı. Malum birtakım olaylar Yalova'ya göç gelmesini sağladı. İhtiyaç sahiplerinin sayısı arttı. Şimdi Allah nasip ederse kimseyi boş çevirmek istemiyoruz. Yalova'da yaşayan biri olarak, Yalovalı biri olarak Yalova'da ticaret yapan biri olarak bu Yalova'ya olan bir borcumuzdur. Yalova'ya borcumuzu ödemeye çalışıyoruz."

Günde 5 çeşit yemek verdiklerini belirten Kaya, "Her gün çorbamız, pilavımız, etli yemeğimiz, hoşafımız var. Bunun yanı sıra zeytin dağıtılıyor. Devamlı etli yemek oluyor. Bol bol tavuk yapıyoruz. Hiçbir yemek sade olarak çıkmıyor. 10 kişi çalışıyoruz. 3 tane aşçımız var." ifadelerini kullandı.

Vakıf kurmak istediklerine de değinen Kaya, "Ailece bunu düşündük, Allah nasip ederse vakıf kurmaya karar verdik. Vakıf çalışmalarımız başladı. Vakıf kurulduktan sonra burada öğrencilere ihtiyaç sahiplerine birtakım burslar vermeyi düşünüyoruz. En fazla bir sene içerisinde de vakfımızı kuracağız. Ayrıca camimizin altında bir kısmı ayırıp 12 ay boyunca da insanlara yemek vermeyi düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT