1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Vatandaşın inancı ve gücü, askeri darbenin önüne geçti'
'Vatandaşın inancı ve gücü, askeri darbenin önüne geçti'

'Vatandaşın inancı ve gücü, askeri darbenin önüne geçti'

AK Parti Denizli Milletvekili Tin, "Vatandaşın desteğiyle askerlerin Ankara'daki darbecilerle birleşmesini engelledik. Vatandaşın inancı ve gücü, askeri darbenin önüne geçti." dedi.

A+A-

FETÖ'cü askerlerin silahlı darbe planını, askerin yolunu keserek, tankın karşısında durarak, meydanlarda "demokrasi nöbeti" başlatarak bozan vatandaşların, önemli bir duruşu Çardak Havaalanı'nda da sergilediği ortaya çıktı.

Seçilmiş meclisi ve hükümeti silahlı darbeyle görevinden uzaklaştırmak isteyen TSK içerisindeki FETÖ'cü askerler, Denizli 11. Komando Tugayı ile Aydın 11. Piyade Tugayı'nda vatani görevlerini yapan er ve erbaşları da emellerine alet ederek, plan gereği darbede rol almaları için kamyonlara bindirilerek Denizli Çardak Havaalanı'na, oradan da kargo uçaklarıyla Ankara'ya götürmek üzere yola çıkardı.

Ankara ve İstanbul'da yaşanan darbe girişiminin ardından Denizli'deki askeri birlikten çıkan araçlardan haberdar olan Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, durumu il yöneticileriyle değerlendirdikten sonra Çardak, Bozkurt ve Honaz kaymakamlıkları, emniyeti ve belediyesine talimat vererek, yakınlarında bulunan Çardak Havaalanı'nı kullanıma kapatmalarını, enerji hatlarını kesmelerini, jeneratörleri devre dışı bırakmalarını söyledi.

Talimat üzerine havaalanına giriş, belediye araçları, iş makineleriyle kapatılırken enerji hatları kesildi, jeneratörler çalıştırılmaması için tahrip edildi, piste iş makineleri konuldu, emniyet personeli tedbir aldı. Bu sırada durumu öğrenen ilçedeki halk da darbeye karşı durmak için havaalanına gitti.

Havaalanı girişinde askeri araçların çevresini saran vatandaşlar, hareket etmelerini engelledikleri askerler silahlarını teslim edene kadar oradan ayrılmadı.

"Bize mi ateş edeceksiniz?"

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darbe girişimini üzerine AK Parti Denizli İl Başkanlığı binasına geçtiklerini, olayın seyriyle ilgili bilgileri vatandaşlarla paylaştıklarını, Çardak Havaalanı’ndaki gelişmelerden haberdar olunca bölgeye gittiklerini söyledi.

Askerlerin uçaklarla Ankara ve İstanbul'a götürülerek darbe girişimine dahil edilmek istendiklerini belirten Tin, Çardak, Bozkurt ve Honaz belediye başkanları, parti teşkilatı girişimleri ve halkın desteğiyle havaalanı yolunun kapatıldığını, ilk etapta 125 askeri taşıyan araçların havaalanına girişinin engellendiğini bildirdi.

Vatandaşın, polisin yanında yer alarak askerleri çevrelediğini aktaran Tin, "Orada itişmeler yaşandı. Vatandaşlarımız askerlere, 'bize mi ateş edeceksiniz, ananıza, bacınıza, kardeşinize?' diyerek, askeri intikali durdurdu." dedi.

Valinin koordinasyonunda havalanının devre dışı bırakıldığını ve Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçaklarının piste inmesinin iş makineleri, kamyonlar ve özel arabalar piste bırakılarak engellendiğini anlatan Tin, vatandaşın desteğiyle askerlerin Ankara'daki darbecilerle birleşmesini engelledik. Vatandaşın inancı ve gücü, askeri darbenin önüne geçti." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT