1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Venezuela'da muhaliflerin referandum talebi
Venezuela'da muhaliflerin referandum talebi

Venezuela'da muhaliflerin referandum talebi

A+A-

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için referandum yapılması talebiyle 1,8 milyon kişiden imza toplayan muhalefet, teyit edilmesi gereken imza sayısına ulaşıldığını bildirdi.

BBC'nin haberine göre, muhalefet yetkilileri, Maduro’nun görevden alınması için referandum yolunun açılması amacıyla toplanan 1,8 milyon imzadan Ulusal Seçim Konseyi (CNE) tarafından istenen yeterli sayıdaki imzanın doğrulandığını belirtti.

Referandum girişiminin koordinatörü Vicente Bello, yaptığı açıklamada "Teyit edilen imza sayısı gereken minimum rakamı çoktan aştı." ifadesini kullandı.

CNE, muhalefet partileri tarafından mayıs ayında toplanan 1,8 milyon imzanın 650 bininin geçersiz olduğunu, 200 bininin de imza sahipleri tarafından cuma gününe kadar doğrulanması gerektiğini açıklamıştı. 

Açıklamaya tepki gösteren muhalefet partileri, CNE'yi referandumu gelecek yıla ertelemek için süreci sabote etmekle suçlamıştı.

Binlerce kişi, imzalarını teyit etmek için ilgili merkezlere akın etmişti.

CNE, kesinleşen imzaları 26 Temmuz'a kadar gözden geçirerek son kararını açıklayacak.

Yeterli sayıda imzanın geçerli sayılması durumunda muhalefetin, ikinci bir dilekçeyle en fazla 3 gün içinde ya 3,9 milyon imza ya da kayıtlı Venezuela seçmeninin yüzde 20'sinin imzasını toplaması gerekiyor. 

Maduro'nun görev süresi, 2017'de sona eriyor. 

Muhalefet partileri ise ülkedeki ekonomik ve siyasi krizden sorumlu tuttukları devlet başkanının bir an önce görevden ayrılmasını ve erken seçime gidilmesini istiyor. 

Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde 7,5 milyon oy alarak iktidara gelmişti. Politikaları, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştirilen Maduro yönetimine karşı 12 Şubat 2014'te patlak veren gösterilerde 43 kişi yaşamını yitirmişti.

HABERE YORUM KAT