1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği"
"Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği"

"Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği"

A+A-

Gevaş İlçe Belediyesi tarafından organize edilen "Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği" renkli görüntülere sahne oldu.

Gevaş Belediyesi, sanatçı Yılmaz Erdoğan tarafından ilçede çekilen "Vizontele" filiminde "Deli Emin" tiplemesinden esinlenilerek "Vizontele Deli Emin Bisiklet ve Doğa Şenliği"nin ilkini düzenledi.

Gevaş'ın tarihi ve turistik değerlerinin tanıtımı için yapılan şenliğin açılışında konuşan Vali İbrahim Taşyapan, sinema filminden sonra bir marka haline gelen "Vizontele" filminin adını taşıyan şenliğin ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Gevaş'ta çekilen sinema filminin baş kahramanı olan "Deli Emin" tiplemesinin adının şenliğe verilmesinin çok güzel bir düşünce olduğunu ifade eden Taşyapan, Gevaş'ın Van'ın en güzel ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

Güzel bahar gününde ilçede bisiklet şenliği yapacaklarını anlatan Taşyapan, insanların Gevaş'ın güzelliklerini "Vizontele" filmiyle tanıdığını ve böylece ilçenin bilinir hale geldiğini dile getirdi.

Filmin ilçenin tanıtımına katkı sunduğu belirten Taşyapan, şöyle konuştu:

"Başkanımızın şenliğe bu adı vermesi iyi bir düşünce ve pazarlama tekniği bence. Çünkü şehirler de ilçeler de kendini pazarlamak durumunda. Bunu nasıl duyurduğunuz, pazarladığınız, bu algıyı nasıl oluşturduğunuz çok önemli. Aslında oradaki 'Deli Emin' ilçenin en akıllı adamıydı biliyorsunuz. Bütün icatları o yapıyor, bütün yolları o gösteriyordu. Bütün yöneticilere fikirleri o veriyordu. Aslında delilik ile akıllığın arasındaki çizgi nedir onu da kestirmek kolay bir şey değil. Yüce Allah insanları normal zekada yaratıyor. Yüzde 95-96 bir kısmını ileri zekada yarattığı için biz o ileri zekalıları deli olarak görüyoruz. Onun için onlar toplumumuzun birer rengi. Bazı insanlara bazı gerçekleri doğrudan söyleyebilen yegane varlıklar. Onun için bu ismin burada bisiklet turnuvasında anılması, burada yaşatılacak olması çok güzel. Belediye başkanımızı tebrik ediyorum."

Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ise ilkini düzenledikleri şenliğin Gevaş'ın tanıtımı açısından önem arz ettiğini söyledi.

Tüm Türkiye'yi Gevaş'ın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeye davet eden Hakan, şöyle devam etti:

"Bu şenliği düzenleme sürecinde şenliğin ismi için sanatçı Yılmaz Edoğan'la görüştük ve o da çok memnun olduğunu söyledi. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz şenliği geleneksel hale getirip her yıl tekrarlayacağız. Amacımız hem Gevaş'ın tanıtımını sağlamak hem de insan sağlığı açısından bisiklet kullanımının yararını göstermekti. Şenliğimize katılım beklenenden fazla oldu. Bu da bizi mutlu etti." dedi.

Konuşmaların ardından Vizontele filminde de Yılmaz Erdoğan'ın "Deli Emin" rolünde bisiklet sürdüğü Rez mevkinde 5 kilometrelik bisiklet turunun startı verildi.

Vali Taşyapan, Başkan Hakan, STK temsilcileri, kurum müdürleri, öğrencilerin bisiklet sürdüğü turda, Gevaş Belediye Kültür Müdürü Mihail Atik'in giydiği "Deli Emin" kostümü, katılımcıların beğenisini topladı.

Bisiklet turu sonunda katılımcılara ayran aşı ikram edildi.

Şenlik halayların çekilmesiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT