1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yaban hayvanları için doğaya su teknesi yerleştirildi
Yaban hayvanları için doğaya su teknesi yerleştirildi

Yaban hayvanları için doğaya su teknesi yerleştirildi

Adıyaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından doğadaki yabani hayvanların kurak yaz mevsiminde susuz kalmaması için su kırsal bölgelere...

A+A-

Adıyaman Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından doğadaki yabani hayvanların kurak yaz mevsiminde susuz kalmaması için su kırsal bölgelere su tekneleri yerleştirildi.

Yaban keçisinin yoğun olarak yaşadığı Adıyaman'da yetkililer kurak geçen mevsim şartlarında yabani hayvanları susuz bırakmıyor. Görevliler şehir merkezinde doldurdukları su bidonlarıyla taşıdıkları suyu su teknelerine boşaltıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İsmail Kozan, 2016 yılında il genelinde fazla yağışın olmamasından dolayı yaz mevsiminin kurak geçtiğini ve yaban hayvanların bu mevsimde susuz kalmalarına müsaade etmeyeceklerini kaydetti.

Adıyaman'da devlet avlaklarında 2827 adet yaban keçisinin sayıldığını belirten İsmail Kozan, "Yoğun olarak yaşamlarını sürdüren yaban keçisi ve diğer yaban hayvanları için İl Şube Müdürlüğümüzce 2015 yılında eylem planı olarak başlatılan yaban hayvanları için galvanizli sacdan su tekleri yapıldı. Yörede yaşayan muhtar ve köylülerle irtibata geçilmiş ve 2015 yılında doğal su kanalları ve su tekneleri yapılarak yerleştirildi.

2016 yılında 20 adet su teknesi yapılıp doğaya yerleştirildi. Mevcut bulunan su teknelerin ihtiyaç bulunan alanlara yerleştirilmesinin ardından rakımı yüksek, araçlarla gidilemeyen yerlere kurumumuz personellerince insan gücü ile söz konusu su teknelerine su taşınıyor. Yaban hayvanların yaz dönemi boyunca su ihtiyaçları karşılanmaktadır" dedi.

Yaban hayvanları için doğaya su teknesi yerleştirildi

HABERE YORUM KAT