1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yabancı akademisyenler izin kullanabilecek mi?
Yabancı akademisyenler izin kullanabilecek mi?

Yabancı akademisyenler izin kullanabilecek mi?

18 Temmuz itibariyle tüm kamu çalışanlarının yıllık izinleri kaldırılırken, YÖK yaptığı açıklamada yabancı akademisyenlerin bu kapsam dışında tutulduğunu belirtti.

A+A-

15 Temmuz darbe girişiminin ardın 18 Temmuz’da tüm kamu çalışanlarının izni kaldırılırken, YÖK yaptığı açıklamada yabancı uyruklu akademsiyenlerin bu genelge kapsamını dışında tutulduğunu kaydetti.

YÖK’ün açıklaması şöyle:

Bilindiği üzere 18 Temmuz 2016 tarih ve 29774 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile ikinci bir genelgeye kadar tüm kamu çalışanlarının yıllık izinlerinin kaldırıldığı duyurulmuştur.

Başkanlığımızca, yükseköğretim Kurumlarında görev yapan yabancı uyruklu öğretim elemanlarının tabi olduğu mevzuat hükümleri ve alınan hizmetin niteliği dikkate alındığında yabancı uyruklu öğretim elemanlarının durumları hususunda 20.07.2016 tarihinde Başbakanlıktan görüş sorulmuş ve bu kişilerin söz konusu genelge kapsamında değerlendirilmemesi konusunda girişimde bulunulmuştur.

21.07.2016 tarihinde Başbakanlıktan ilgili yazımıza verilen cevabi yazı, yabancı uyruklu öğretim elemanlarını genelge kapsamı dışında tutmaktadır. Yabancı uyruklu öğretim elemanlarımızın yıllık izne ayrılmalarına ilişkin talebimize çok kısa süre içinde cevap veren ve bu sorunu çözüme kavuşturan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a tüm akademi camiası olarak teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz.

Söz konusu akademisyenler yıllık izinlerini yurtdışında da kullanabilecek

HABERE YORUM KAT