1. HABERLER

  2. MEDYA MAGAZİN

  3. Yabancı gazeteciler 15 Temmuz gazileriyle buluştu
Yabancı gazeteciler 15 Temmuz gazileriyle buluştu

Yabancı gazeteciler 15 Temmuz gazileriyle buluştu

BYEGM'nin programıyla Türkiye'ye gelen çok sayıda yabancı gazeteci 15 Temmuz gazileriyle bir araya geldi.

A+A-

Türkiye'ye gelen yabancı gazeteciler heyeti, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde yaralanan gazilerle buluştu.

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Ankara Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlediği programda, 7 ülkeden 17 gazeteci, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi ve darbeye karşı halkın verdiği mücadeleyi ilk ağızdan dinledi.

Darbe girişiminde Ankara Emniyet Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbecilere karşı mücadele ederken yaşadıklarını anlatan gaziler, aldıkları kurşun ve şarapnel yaralarını konuk gazetecilere gösterdi.

Gazeteciler buluşmadan memnun

Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde gazi olan Süleyman Tok, darbe girişimi gecesi şehit olmak istediğini ancak bu arzusunun gerçekleşmediğini belirterek, "Şehit olmak istedim ancak 15 Temmuz'da olamadım, bundan sonra böyle bir kalkışma olursa hiç tereddüt etmeden canımı vermeye hazırım" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci FETÖ üyelerinin kurşunlarıyla sağ kolundan yaralanan Levent Karabidek ise Batı'dan kendilerini anlamalarını, darbe girişimi ve Türkiye'nin 15 Temmuz'da karşı karşıya kaldığı tehlikenin farkında olmalarını istedi.

Aralarında ABD, Fransa, Almanya ve Kırgızistan gibi ülkelerden gelen gazeteciler ise buluşmadan duydukları memnuniyeti ifade ederek, darbe girişimini gazilerden duymanın önemine vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT