1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yağışların azlığı Yörük göçünü etkiledi
Yağışların azlığı Yörük göçünü etkiledi

Yağışların azlığı Yörük göçünü etkiledi

Havaların soğumasıyla bir ay önce Konya ve Karaman yaylalarından Mersin'e göç başlatan Sarıkeçili Yörükleri yağışların az olması nedeniyle hayvanlarına su bulmakta güçlük çekiyor.

A+A-

Türkiye'nin son konargöçer Yörükleri Sarıkeçililer, Konya ve Karaman çevresindeki yaylalardan kışı geçirecekleri Mersin'e dönüşlerini sürdürürken, yağışların az olması nedeniyle hayvanlara su bulmakta sıkıntı çekilmesi, göçün seyrini hızlandırıyor.

Konar-göçer bir hayat süren, çadırlarda kalan ve son yıllarda sayıları gittikçe azalan Sarıkeçili Yörükleri, kış aylarında Mersin'in Silifke, Gülnar, Anamur, Bozyazı ve Aydıncık, yaz aylarında da Konya ve Karaman'ın yaylalarını tercih ediyor. Karaman ve Konya'daki yaylalardan bir ay önce hareket eden Yörüklerin göç yolculuğu devam ediyor. 

Tüm mal varlıkları deve, keçi, at, köpek ve deve sırtındaki eşyalar olan Yörükler güne, gece kurdukları çadırları sökerek başlıyor. Sabah saat 05.00'te uyanarak çadırları develerin sırtına yükleyen Yörükler, günde 20 kilometre yol yürüdükten sonra tekrar konaklıyor.

Sarıkeçili Yörükleri, konaklayacakları yerleri belirlerken her çadır arasında en az 500 metre mesafe bırakarak sürülerin birbirine karışmasını engelliyor. Böylelikle her sürü akşam saatlerinde bölgeye döndüğünde çobanlarının yardımıyla kendi çadırlarının etrafında toplanıyor.

Giyecekleri eşyaları "ala", yiyecekleri de "ak çuval" ismini verdikleri çuvallarda taşıyan Yörükler, heybeleri ise çobanların yiyeceklerini ve pınarlardan doldurulan su bidonlarını taşımak için kullanıyor.

Sarıkeçililerin göçleri son zamanlarda yağışların az olması daha hızlı seyrediyor.

"Sonbahar göçümüz uzun bir yolculuk"

Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkeçili Yörüklerinin Orta Asya'dan Anadolu'ya yaklaşık bin yıl önce geldiğini anlattı.

Yüzlerce yıldır Anadolu'da göçebe olarak yaşadıklarını ve Konya ile Mersin'in yaylalarında konakladıklarını belirten Savran, ''Konya'nın Seydişehir ilçesindeki yaylalardan yola çıktık. Mersin'in Aydıncık ilçesindeki yaylalara doğru ilerliyoruz. Yaklaşık bir aydır yollardayız ve 20-25 gün kadar daha yol gideceğiz. Günlük 10-20 kilometre yol yürüdüğümüz oluyor. Sonbahar göçümüz uzun bir yolculuk. Sabahtan beri yollardayız.'' dedi.

Savran, Aydıncık ilçesine bağlı Pembecik köyü Kanlıtarla bölgesine ulaştıkları zaman göçün sona ereceğini anlatarak, kışı burada geçirdikten sonra tekrar Konya ve Karaman bölgesine hareket edeceklerini söyledi.

"Hayvanlara su bulmak için zorluk çekiyoruz"

Göçün seyrinin hayvanların durumuna göre değiştiğini ifade eden Savran, şu değerlendirmede bulundu:

"İlkbahar göçümüz biraz daha hızlı oluyor. Çünkü her tarafta nohut ve buğday ekili. Bu yüzden yaptığımız gece yolculuklarında biraz sıkıntı çekiyoruz. Sonbahar göçümüz ise bağlar bozulduğu ve ekinler toplandığı için rahat geçiyor. Hayvanlarımızı dinlendire dinlendire ilerliyoruz. Ancak son yıllarda yaşanan mevsim değişikliği ve su sorunundan dolayı daha hızlı hareket etmek zorundayız. Çünkü hayvanlara su bulmak için zorluk çekiyoruz. Bu nedenle hayvanlarımızı sulayabilmek için tankerlerle su çekiyoruz."

HABERE YORUM KAT