1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yangın sigortasıyla hayatınızı garantiye alın!
Yangın sigortasıyla hayatınızı garantiye alın!

Yangın sigortasıyla hayatınızı garantiye alın!

İş yeri sigortası olarak da geçen yangın sigortası işyerlerinin zarar görmesine sebep olacak her türlü felakete karşı işverenle birlikte işçilerin de çeşitli teminatlarını güvence altına alıyor.

A+A-

İşçilerin kaza ve hasar durumlarının da karşılandığını vurgulayan Satış ve Pazarlama Uzmanı Özge Ulutaş, “Başlarına gelebilecek durumlarda sigorta şirketinden, SSK’dan ve SGK’dan gelecek cezaları karşılayan bir teminattır iş yeri sigortası. Bunların içerisinde yangın önlemleri olarak kesinlikle çok önemli olması gereken belli başlı şeyleri vardır. Onların olması gerekir. Biz bu konularda da danışmanlık yapıyoruz ve herhangi bir ücrette talep etmiyoruz.” dedi.

“BİZZAT KENDİMİZ GİDİYORUZ”

Genellikle kurumsal firmaların iş yeri paket poliçeleriyle ilgilendiğini belirten Satış ve Pazarlama Uzmanı Özge Ulutaş: “ Bütün branşlara bakıyoruz neredeyse ama iş yeri poliçesi bizim için daha önemli poliçelerden. Bununla ilgili şöyle bir işleyişimiz var: Bizzat kendimiz gidiyoruz müşterilere, iş yerlerinde ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizden sonra teminatları doğru şekilde alıp, daha sonra ona göre bir çalışma yapıyoruz. Teknik departmanımız tabi ki ilgileniyor. Gerekli sigorta şirketlerden girişleri yapılıp teminatlara göre de bir fiyatlandırma yapıyoruz. Bu teminatlar arasında da her sektörde farklı şeyler var. Ana kılavuzlarımız vardır tabi ki, bunlar yangın, hırsızlık, deprem, sel, su baskını, çatı çökmesi, doğal afet hasarları, iş kazaları ve buna benzer birçok teminat var aslında. Teminatlar içerisinde müşterinin isteğine göre de hareket ediyoruz. Yani bunun içerisinde manevi tazminat dediğimiz bir şey var iş veren sigortası içerisinde.” şeklinde konuştu. 

sigorta-center-satis-ve-pazarlama-uzmani-ozge-ulutas-(2).jpg

BÜTÜN GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI LAZIM”

İş yeri sigortası hakkında bilgi veren Özge Ulutaş, “Bunlar aslında özel bir poliçedir bizim için. Bazı göz ardı edemeyeceğimiz şeyler var. Siz çalıştığınız firmanın çatı bakımını yapmazsanız, kiremitler değişecekse çatı değişecekse siz bunun önlemini almazsanız, bunda illaki belli bir muafiyetler olur. Yani hasar anında siz gerekli önlemleri almalısınız ki, sigorta sonradan devreye girsin, muafiyetsiz ödesin. Güvenlik önlemlerini de aslında biz çok önemsiyoruz. Tabi sigorta şirketlerinin eksperleri geliyor riziko yapıyor. Ayriyeten biz burada ayrı rizikosunu yapıyoruz fotoğraflarını çekiyoruz. Olması gerekenler neler onlarla ilgili hepsini bilgilendiriyoruz. Ama yangın dolapları yangın tüpleri sprintler duman detektörleri onun dışında bekçi güvenlik görevlileri olması lazım. Bu iş yeri poliçesini firmanın yaptırabilmesi ve bizim de onu yaptırabilmemiz için aslında bütün güvenlik önlemlerini eksiksiz, bir şekilde alması lazım.” diye konuştu.

“İŞ YERİ SİGORTASI KONYA’DA ÇOK YAYGIN DEĞİL”

İş yeri yangın sigortasının Konya bölgesinde çok yaygın olmadığını dile getiren Ulutaş, bir hasar olduktan sonra insanların bilinçlendiğini ifade ederek şunları söyledi: “Zaten bunlarda belli bir teminatlar var. Bina iş yeri sahibinin kendininse biz bundan bina teminatı alıyoruz. İçerdeki firmaların makinaları var, biz bunlardan makine bedelleri alıyoruz, işte oraya yaptırdıkları bir dekorasyon bedeli var onları alıyoruz. İşçi sayısı fazla olan firmalar işçi sayısını alıp bunların sigortasını yaptırıyoruz. Yarın bir gün işveren sigortasında bir sıkıntı var. Bir işçi var parmağını veya kolunu koparıyor. Şimdi o işçi o gün onun bilincinde olmuyor ama o iş yerinden iki sene sonra ayrılsa bile iş verene tazminat davası açma hakkı var. Biz müşterilerimizden bunun bilincinde olmasını istiyoruz.

sigorta-center-satis-ve-pazarlama-uzmani-ozge-ulutas-(1).jpg

“KONYA’DAKİ FİRMALARA SESLENİYORUZ”

İşçilerin ölüm sakatlık durumlarının da iş kazası olarak geçtiğini hatırlatan Ulutaş şöyle konuştu: “İşçi çalıştığı için iş yerinden şikayetçi olmayabiliyor. Ama işten ayrıldıktan bir iki sene sonra firmaya maddi ve manevi olarak, iki çeşit dava açabilir. İşte bu noktada eğer sizin sigorta poliçeniz varsa o sigorta içerisinde işveren teminatınız da almışsanız, bununla ilgili poliçeden dava açılıp o dava da görülebiliyor. İş yeri sigortasını almak için bir sürü sebep var. Bunu küçük ya da büyük firma diye ayırt edemeyiz. Kuaförden tutunda çiğköfteciye kadar bütün herkesin bunu yaptırmasını istiyoruz. İş yerlerini ve işçilerini güvence altına alıyorlar aslında. Buradan Konya’daki firmalarımıza sesleniyoruz her konuda yanınızdayız. Bizim hasar departmanımızda var  Sigorta Center Group olarak. Hatta bu iş yeri kazalarında firmalar bize bildirdiği takdirde eksik evrak olmadığı zaman, biz de dosyaları açıp takiplerini en iyi şekilde yapıyoruz. Bu büyük ya da küçük hasar olarak ayırmıyoruz, her bir hasar bizim için önemli.”

“BİZ ONLARIN RİSKLERİNİ SATIN ALIYORUZ”

Sorunlara sonuç odaklı gittiklerini kaydeden Ulutaş, firmalardan aslında bir şey almadıklarını tam tersi firmaların risklerini satın aldıklarının vurgusunu yaptı. Ulutaş, ucuz poliçenin çok bir işe yaramayacağını önemli olan şeyin başlarına bir şey geldiğinde firmaları tam kapsamlı teminat alacak bir poliçe olması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti: “ Siz ucuz bir poliçe mi istiyorsunuz yoksa hasar anında başınıza bir şey geldiğinde sizi tam kapsamlı teminat altına alacak bir poliçe mi istiyorsunuz. Bizim sektörümüzde böyle bir algı da var. Ben müşteriye giderim bir fiyat veririm mesela 15 bin lira fiyat verdim. A firması gelir 10 bin lira fiyat verir ama müşterilerimizin bu ikisini karşılaştırma anlamında çok dikkatli olmaları lazım. Çünkü teminatlar iki tarafta da aynı değil.”

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT