1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yapılandırmalar ilaç gibi geldi
Yapılandırmalar ilaç gibi geldi

Yapılandırmalar ilaç gibi geldi

Maliye Bakanlığı’nın 6736 ve 7020 sayılı yapılandırma adımlarının ardından getirilen 7143 sayılı son yapılandırma da piyasalara ‘ilaç’ gibi geldi.

A+A-

Maliye Bakanlığı'nın attığı adımlar ekonomiyi canlandırdı. Bir grup gazeteciyle sohbet eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomideki canlılığın sürdürülmesinde yapılandırmaların olumlu etkisinin olduğunu belirtti. Yapılandırmalara yoğun başvuru olduğunu kaydeden Ağbal, bu yıl bütçeye 21 milyar lira yapılandırmalardan ilave kaynak geleceğini söyledi. 18 Mayıs tarihinde başlayan ve 31 Temmuz 2018 sonuna kadar süresi bulunan 7143 sayılı yapılandırmaya bugüne kadar bir milyonun üzerinde mükellefin başvurduğunu belirten Ağbal, 6.7 milyar liralık yapılandırmanın gerçekleştirildiğini, 76.5 milyon lirasının tahsil edildiğini kaydetti. Yapılandırmada bir milyon 30 bini geçtiklerini, bunun 700 bin kadarının internet üzerinden olduğunu belirten Ağbal, sadece 232 bin kadar mükellefin vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusu yaptığını söyledi.

70 MİLYAR LİRA İLAVE GELİR

Son düzenleme ile 119 milyar lira alacağın yapılandırılacağını belirten Ağbal, bir kısım vatandaşın vadesini beklemeden ödemelerini de yaptığını söyledi. 6736 ve 7020 düzenlemelerinin devam ettiğini anlatan Ağbal, bu yapılandırmalardan 2,5 milyar lira tahsilat beklerken, tahsilat miktarının 5.7 milyar liraya ulaştığını aktardı. Ağbal, “Yeni yapılandırmadan da 15-16 milyar lira gelir bekliyoruz. Bütçeye yapılandırmalardan öngörmediğimiz 21 milyar lira gelir gelecek. Özelleştirmeden de nisan ve mayıs sonu 2.3 milyar lira aktarıldı. Haziran ayı içerisinde de 1 milyara yakın özelleştirme geliri gelecek ve onu da Hazineye aktaracağız. Mayıs ayı bütçesi fazla verecek. Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek” bilgisini verdi.

57 BİN MÜKELLEFE İNDİRİM

Şubat ayında geçici vergi beyannamelerinde yüzde 22, mayısta ise geçen yılın aynı dönemine göre 31.2 artış oldu. Tüm bunların firmaların kârlılıklarının olumlu seyrettiğini gösterdiğini belirten Ağbal, 5 aylık dönemde tahsilatının yüzde 26.4 oranında arttığını, 57 bin uyumlu mükellefin vergisine de indirim yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kamu yönetiminin ve bakanlıkların yapılandırılması için tarihi bir fırsat olduğuna da değinen Ağbal şöyle konuştu: “Sistemde icra organı çok daha çabuk hareket edecek. Sanayici, bakanlık bakanlık gezmeyecek. Koordinasyon kurulları da elden geçecek. Hepsini ortadan kaldırıp tek bir hiyerarşide karar mekanizmaları üretmek lazım. Merkez Bankası tamamen bağımsız konumda olacak.”

188 bin 571 kişi barış için başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi almak için e-Devlet üzerinden başvuran yapı sahibi sayısının ilk üç günde 188 bin 571'e ulaştığını bildirdi.

Özhaseki, vatandaşlara söz konusu başvurulara ilişkin, “Büro açarak, yönlendirmek isteyenlere vatandaşlarımız itibar etmesinler. Kendileri isterlerse doğrudan internet ortamında sisteme girebilir, il müdürlüklerimize gidebilir, ilçelerde de tapu müdürlüklerimize giderek, oradan yardım alabilirler. İstanbul'da 40 yerde bürolar açtık. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerini kullanıyoruz. Adresler belli. Vatandaşlar kendi ilçesinde memurlarımız vasıtasıyla müracaat edebilirler”dedi.

Hesaplamadan Vadediyorlar

Muhalefetin vaadlerine de vurgu yapan Ağbal, “Hem mali disiplin diyorlar, hem de milyarlık vaadlerde bulunuyorlar. CHP’nin vaatlerinin maliyeti 350 milyar lirayı aşıyor. İyi Parti’ninki 150 milyar lirayı geçiyor. Ama bunların nasıl gerçekleştirilebileceğini demek ki onlar da düşünmüyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT