1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yarım asırda topladığı deniz kabuklarını müzeye bağışladı
Yarım asırda topladığı deniz kabuklarını müzeye bağışladı

Yarım asırda topladığı deniz kabuklarını müzeye bağışladı

Bodrum'da yaşamını sürdüren emekli üst düzey yönetici Hasan Güleşçi, 50 yılda dünyanın pek çok ülkesinden özel olarak temin ettiği 6 bin deniz kabuğunu ilçeye gelen yerli ve yabancı misafirlerle buluşturdu.

A+A-

Muğla'nın Bodrum ilçesinde iş adamı Hasan Güleşçi, 50 yılda dünyanın birçok ülkesinden temin ettiği deniz kabuklarından dev bir koleksiyon oluşturdu.

Bodrum ilçesinde yaşamını sürdüren Sabacı Holding'in emekli üst düzey yöneticisi (CEO) Hasan Güleşçi (79), iş yaşamı boyunca çıktığı yurt dışı seyahatlerinde farklı ülkelerden topladığı deniz kabuklarından oluşan koleksiyonunu Bodrum Deniz Müzesine bağışladı.

2012 yılında ilçe merkezinde açılan Bodrum Deniz Müzesine bağışladığı binlerce deniz kabuğuna yenilerini ekleyen Güleşçi, bu konuda 4 yıldır uğraştığı 4 bin 500 deniz kabuğunun yer aldığı 418 sayfalık "Denizlerin Sessiz Güzellikleri" isimli kitabını da tamamladı.

Koleksiyon sahibi Hasan Güleşçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz kabuklarını eşiyle 50 yıldır topladıklarını söyledi. Deniz kabuklarına ilgisinin ilk kez Adana'nın Karataş ilçesinde başladığını belirten Güleşçi, şöyle konuştu:

"Eşimle bu güzelliklere aşık olduk. Koleksiyon yavaş hazırlanan bir süreç. Hepsini aldın, koydun, buna 'koleksiyon' denmez. Bu işi yıllarca toplayıp tasnif edip geliştirmeniz gerekiyor. Kabuklar aynı insanlar gibidir. Anneleri, babaları var. Nerede doğdukları ve kimin bulduğu gibi süreçleri var. Bu kabukların kaç santim olduğu da belirleniyor. Bunların hepsi tespit ve kontrol ediliyor. Paran olsa da böyle deniz kabukları bulamıyorsun. Memleketine gideceksin, ihaleye gireceksin bir sürü teferruatı var."

"Burayı görenler adeta çıldırıyor"

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Sema Sagat da müzeye dünyanın farklı ülkelerinden insanların yoğun ilgi gösterdiğini anlattı.

Deniz kabuklarına ilginin çok yoğun olduğuna dikkati çeken Sagat, kabukları görmeye Avustralya, ABD, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkelerinden insanların geldiğine değindi. Deniz Müzesi'nde tekne modellerinin de yer aldığına işaret eden Sagat, "Dünyanın her bölgesinden 50 yıl gibi bir sürede koleksiyon oluşturulmuş ve 168 deniz kabuğu ailesini temsil ediyoruz. Burayı görenler adeta çıldırıyor."

Çocuklarıyla müzeyi gezen Devrim Yücel Besim, ziyaretten çok keyif aldığını belirtti. Besim, "Çocuklarımla birlikte gezmekten de çok keyif alıyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT