1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yarım asırdır yonttuğu boynuzdan tarak yapıyor
Yarım asırdır yonttuğu boynuzdan tarak yapıyor

Yarım asırdır yonttuğu boynuzdan tarak yapıyor

Boynuzdan tarak üreten Zeki Kutluca, 50 yıldır sürdürdüğü dede mirası mesleğini aktaracak kimse bulamadığı için endişe duyuyor.

A+A-

Kemik tarak ustası 58 yaşındaki Zeki Kutluca aslen Sivaslı. Dedesinden babasına, ondan da kendisine miras kalan mesleğini yarım asırdır sürdüren Kutluca, mesleğine Antalya'nın Döşemealtı ilçesindeki atölyesinde devam ediyor.

Özel tasarım makinelerde şekil verdiği manda, boğa ve koç boynuzlarından tarak üreten Kutluca, AA muhabirine mesleğinin inceliklerini anlattı.

Kutluca, bir zamanlar gelinlik kızların çeyizlerinin vazgeçilmezlerinden olan kemik tarakları, kendisinin dışında yurt genelinde 3 ya da 5 ustanın yaptığını belirterek, tarak yapımında daha çok koç ve boğa boynuzlarını tercih ettiğini söyledi.

Kutluca, "Eskiden manda boynuzu kullanırdık, en güzel taraklar manda boynuzundan olurdu. Ancak manda boynuzu bulmak şimdilerde biraz zor." dedi.

Uçlarını kestiği boynuzları 2 yıl kurumaya bıraktığını belirten Kutluca, kurumuş boynuzların arasını açtığını, diş açarak tarak haline getirmeden önce de birkaç kez zımparaladığını söyledi.

"Saçtaki kepeklenmeyi önlüyor"

Ucuz naylon tarakların piyasayı doldurmasıyla kemik tarak kullanımının çok azaldığını ifade eden Kutluca, "Oysa sağlıklı olan kemik tarak kullanmak. Saçtaki kepeklenmeyi ve elektriklenmeyi önler, yumuşacık tutar." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT