1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yasin Börü davasına yarın devam edilecek
Yasin Börü davasına yarın devam edilecek

Yasin Börü davasına yarın devam edilecek

Diyarbakır'da 6-7 Ekim olaylarında Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 19'u tutuklu 41 sanığın yargılanmasına yarın devam edilecek.

A+A-

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te, Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili 19'u tutuklu 41 sanığın yargılanmasına yarın devam edilecek.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara'ya nakledilen davanın duruşması, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da başlayacak.

Maktul ailelerinin avukatı Murat Sadak, yarınki duruşmada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP'li vekillerin soruşturma dosyalarında, bu dosyayla ilgili bilgi ve belge olup olmadığının sorulması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasını talep edeceklerini söyledi.

Davanın geçen celsesinde savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Ali Güler, olaya ilişkin yeni görüntüler olduğunu belirtip, görüntülerin incelenmesini talep etmiş, Sedat Çoban ise "Benim teşhislerle ilgili ilk beyanlarım yalandır. O beyanımdan dolayı diğer sanıklar cezaevinde tutukludur. Vicdan azabı çekiyorum." diye konuşmuştu.

Diğer sanıklar da "mağdur ve suçsuz" olduklarını savunarak beraatlerini talep etmişlerdi.

"Davaya dahil edilsinler"

Maktullerden Ahmet Dakak'ın babası Öztekin Dakak, 6-7 Ekim 2014'teki olayların azmettiricisinin Selahattin Demirtaş olduğunu ileri sürerek, davaya katılması gerektiğini belirtmiş, Yasin Börü'nün babası Fikret Börü de "Olaylara katılımı teşvik eden ve başka suçtan tutuklu bulunan Demirtaş ve her kim varsa hepsinden şikayetçiyim ve mahkemeye çıkarılmalarını istiyorum." demişti.

Maktul Hasan Gökguz'un babası Mehmet Gökguz da olayın azmettiricisi olduğunu düşündüğü Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve diğer azmettiricilerin belirlenerek davaya dahil edilmelerini istemişti.

Beyanların dinlenmesinin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, davayla ilgili yeni görüntüler için talepte bulunulmasına, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına, yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanmalarının devamına ve sanık avukatlarının talep ettiği bilirkişilerin kabulüne, eksik hususlarının giderilmesine karar vermişti.

19'u tutuklu 41 sanık

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilerde Börü, Dakak, Güneş ve Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 17'si tutuklu 34 sanık yargılanırken, Yargıtay 5. Ceza Dairesi, geçen ay aynı suçlamalarla ilgili suça sürüklenen 7 çocuk hakkında, çocuk ağır ceza mahkemesinde açılan iki davanın bu davayla birleştirilmesine karar verdi.

İki kişinin daha tutuklanmasıyla davadaki sanık sayısı 19'u tutuklu olmak üzere 41'e yükseldi.

HABERE YORUM KAT