1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeğenine ciğerinin parçasını verebilmek için 25 kilo zayıfladı
Yeğenine ciğerinin parçasını verebilmek için 25 kilo zayıfladı

Yeğenine ciğerinin parçasını verebilmek için 25 kilo zayıfladı

Amasya'nın Taşova ilçesinde yaşayan Kenan Atamtürk, karaciğer yetmezliği bulunan yeğeni Faruk'a karaciğerinden bir parça verebilmek için 25 kilo zayıfladı.

A+A-

Amasya'nın Taşova ilçesinde yaşayan Kenan Atamtürk, karaciğer yetmezliği nedeniyle ölümün kıyısına gelen abisinin 17 yaşındaki oğlu Faruk Atamtürk'e ciğerinden bir parça verebilmek için 25 kilo zayıfladı.

Karaciğer yetmezliği nedeniyle tedavi gören Faruk Atamtürk'e doktorlar, durumun ciddileşmesi nedeniyle nakil olması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine aile bireyleri 17 yaşındaki Faruk'a bağışta bulunmak için gönüllü oldu. Yapılan testler sonuca en uygun dokunun amcası Kenan Atamtürk'e ait olduğu belirlendi. 

Yeğeninin yaşama tutunması için azmeden Kenan Atamtürk, kısa süre içerisinde 25 kilo vererek nakile hazır hale geldi ve ciğerinin yüzde 65'ini yeğenine nakledildi.

"Kendi yeğenimin ciğerini başkasından beklemek abes olurdu"

Kenan Atamtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeğenini gözünün önünde eriyip gitmesine gönlünün müsaade etmediğini ve gönüllü olarak karaciğerini bağışladığını söyledi.

Yapılan tetkikler sonucu yeğeniyle değerlerinin uygun olduğu öğrendiğinde mutlu olduğu ifade eden Atamtürk, "Yeğenime ciğerimi verebileceğimi öğrendiğimde çok sevindim. Ancak doktorlar ciğerimde yağlanma olduğunu tespit ettiler ve kilo vermem gerektiğini söylediler. Kısa bir sürede 25 kilo vererek 105 kilodan 80 kiloya düştüm. Hastaneye 25 kilo verdiğimi bildirdiğimde hemen gün verdiler ve nakil gerçekleşti." diye konuştu.

Yeğenine ciğerinin parçasını bağışlama konusunda eşinden çok büyük destek gördüğünü anlatan Atamtürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eşimden Allah razı olsun çok büyük destek oldu. 21 seneden sonra tüp bebek yöntemiyle yeni çocuğumuz olmuştu onu da düşünmek zorundaydım. Ancak diğer tarafta da 17 yaşındaki sırım gibi delikanlının gözümüzün önünde eriyip gitmesine müsaade edemezdim. Organ bağışı konusunu hiç düşünmedim kendi yeğenimin ciğerini başkasından beklemek abes olurdu. Şimdi yeğenim de sağlığına kavuştu, ben de sağlığıma kavuştum çok şükür."

"Amcam verdiği karaciğeriyle artık benim canımın yarısı"

Faruk Atamtürk de amcasının karaciğeri ile yeniden yaşama tutunduğu için mutluluk duyduğunu ve amcasına minnettar olduğunu belirtti.

Amcasının büyük bir fedakarlık örneği gösterdiğini vurgulayan Atamtürk, "Amcam bana ciğerini korkup vermeyebilirdi. Eşi de bu konuda ona destek oldu. Amcamdan Allah razı olsun bu yaptığı iyiliği ömrüm boyunca unutmayacağım. Nakil sonrası eski sağlığıma yavaş yavaş kavuşmaya başladım." dedi.

HABERE YORUM KAT