1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler
Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler

Yemen'de Husilerin hükümet ilanına tepkiler

İslam İşbirliği Teşkilatı, Yemen'de Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin açıkladığı "Ulusal Kurtuluş Hükümeti"ni "gayrimeşru" olarak nitelendirerek şiddetle kınadı

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan (İİT) yapılan yazılı açıklamada, Yemen'de Husilerve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'nin (GPC) oluşturduğu Yüksek Siyasi Konsey tarafından dün ilan edilen "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" şiddetle kınandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının yanı sıra Yemen krizine barışçıl yollarla çözüm bulunması ve Yemenlilerin sıkıntılarını gidererek ülkede güven ve istikrar arayışında olan bölgesel ülkelerin çabalarını ihlal eden bir adımdır. İİT, gayrimeşru gördüğü bu hükümeti kesinlikle reddediyor."

Açıklamada, İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin de teşkilatın, Yemen'in birlik, istikrar ve güvenliğinden yana sabit duruşunu yineleyerek, "İİT, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki meşru hükümeti desteklemeye bağlı kalacaktır." ifadelerini kullandı.

Husiler ve devrik lider Salih'in partisi GPC, dün, eski Aden Valisi Abdulaziz bin Habtur başkanlığında Sana'da "Ulusal Kurtuluş Hükümeti" kurduğunu açıklamıştı.

Husiler ile GPG arasında 28 Temmuz'da imzalanan "ulusal siyasi anlaşma" esas alınarak kurulduğu bildirilen hükümette 3'ü başbakan yardımcısı, 7'si devlet bakanı olmak üzere 35 bakanın görev yapacağı kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT