1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni Haber'de Ramazan
Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber ailesi olarak hayırlı sahurlar diliyoruz. Konya için bugün imsak saati 03.33

A+A-

EZAN: ÖZGÜRLÜĞÜN GÜR SEDASI

Allahu ekber, Allahu ekber! Bu nida, günde beş vakit, minarelerimizde yankılanırken, Rabbimizi tasdike, O’na itaat ve ibadete çağırıyor müminleri. Dünya meşgalesinden uyan! Kulluğun gereği olan namaz için kıyama dur diyor ve zamanın kalbini tutuyor, İslam’ın gür sedası. Ezan, Habeşli Bilal’in namaz için atan kalbinin dudaklarından dökülen sesidir. Ezan, tevhidin sembolü, İslam’ın ses ve söze dökülüşüdür. Müslümanın kalbini, beynini, ruhunu ve bedenini harekete geçiren sesli dokunuştur ezan. Ezan, doğum ile ölüm arasında boş bırakmaz insanı. Dünyaya gözlerini açan bebeklerin kulaklarına ezan okunur. Her mümin hayata merhaba dediğinde ezanla kendisine Rabbinin adı hatırlatılır ve adeta ilk manevi aşısı yapılır. Bu anlamda ezan, bütün manevî kirlerin, kötülüklerin ve sapkınlıkların hayatı boyunca o çocuktan uzak durması için yapılan bir duadır.

2-20180607180403.jpg

GÜNÜN SURESİ

LEYL SÛRESİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla!

1. Andolsun, yeryüzünü siyah bir tül gibi örtüp bürüyen geceye,

2. Ve zifiri karanlıkların ardından, ışıl ışıl aydınlanan gündüze!

3. Andolsun, erkeği ve dişiyi Yaratana!

4. Evet; bütün bu karşıt kutuplu varlıklara yemin olsun ki, sizin çabalarınız ve ulaşmak istediğiniz hedefleriniz de böyle çeşit çeşittir. Kiminiz iman edip dürüst ve erdemlice davranışlar ortaya koyarken, kiminiz inkârı ve zulmü tercih ediyor. Oysa bu iki yol ve neticeleri arasındaki fark, gece-gündüz, karanlık-aydınlık, erkek-dişi arasındaki fark kadar büyüktür.

5. Öyleyse, her kim kötülükten, günahtan korunarak Allah’ın kendisine bahşettiği nîmetlerden bir kısmını O’nun rızası için yoksullara verir,

6. Ve verince Allah’ın kendisine daha iyilerini vereceğine inanır, ortaya koyduğu hayat tarzıyla, en güzel olan İslâm dinini onaylarsa,

7. İşte ona, huzur ve mutluluğa giden ve sonu cennetle biten yolu kolaylaştıracağız.

8. Fakat her kim de cimrilik eder, aptalca bir gurura kapılarak kendisini —Allah’ın yol göstericiliği de dahil— her türlü ihtiyacın üstünde görür,

9. Ve böylece, bu en güzel hayata kavuşturan İslâm dinini yalanlarsa,

10. Ona da, zorluk ve sıkıntıya giden ve sonu cehennemle biten yolu kolaylaştıracağız!

11. Ve nihâyet bir mezar çukuruna yuvarlandığı zaman, o yığıp biriktirdiği malı. mülkü kendisini gazâbımızdan kurtaramayacak!

12. Gerçek şu ki, insanlığa doğru yolu göstermek Bize aittir. Çünkü Biz insanı sorumsuz ve başıboş bırakmış değiliz.

13. Ve hiç kuşkusuz son da Bizimdir, ilk de! Dünyada da, âhirette de egemenlik Allah’ındır. Baştanbaşa bir imtihân olan bu dünya hayatını yaratan Allah, onun doğal ve mantıkî bir sonucu ve uzantısı olan âhiret hayatını da elbette yaratacaktır.

14. O hâlde, ey insanlar, sizi alevler saçan bir ateşe karşı uyarıyorum!

15. Bir ateş ki, oraya ancak en azılı, en bedbaht olanlar girecektir!

16. Yani, ayetlerimi yalanlayan ve bile bile hakîkatten yüz çeviren zâlimler!

17. Fakat kötülük ve günahlardan titizlikle sakınan her mümin, o Gün ateşten uzak tutulacaktır.

18. Arınmak amacıyla malını harcayan o fedâkâr müminler.

19. Çünkü o, hiç kimseye ödenmesi gereken bir minnet borcu olmadığı hâlde,

20. Sadece Yüce Rabb’inin hoşnutluğunu kazanmak için malını, servetini harcamıştır. Ona müjdeler olsun.

21. Kendisi de yakında Rabb’inin bağışlayacağı sonsuz nîmetlerle hoşnut olacaktır!

1-20180607180403.jpg

Günün Hadis-i Şerif-i

Hiç kimse, başına gelen bir musibetten dolayı ölümü temenni etmesin. *Buhârî

Günün Sözü

Her kalp, kendi içindeki çiçeğin kokusunu verir. *Abdülkadir Geylani Hz.

Günün Ayeti

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılacaklarını mı sanıyorlar? (29/2)

3-920.jpg

Oruç tutacak gücü olduğu hâlde tutmayan bir kimse, fidyesini vererek borçlarından kurtulmuş olur mu?

Oruç için fidye verilmesi, oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlı kimseler ile iyileşme ümidi olmayan hastalar için geçerlidir. Oruç tutmaya gücü yettiği hâlde tutmayan veya geçici bir sebeple tutamayan kimseler hakkında fidye hükmü yoktur (Müslim, Sıyâm, 149,150). Mazeretsiz oruç tutmayanların, tutmadıkları oruçları kaza etmeleri ve tövbe istiğfar etmeleri gerekir. Ayrıca, oruç tutmaya gücü yetmeyen yaşlılar ile iyileşme ümidi olmayan hastalar, fidye vermiş bile olsalar, ileride tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları Hanefîlere göre kaza etmeleri gerekir. Önceden verdikleri fidyeler oruç borcunu düşürmez (Kâsânî, Bedâî’, II, 105; Merğînânî, el-Hidâye, II, 270).

16-7-1-005.jpg

Günün yemeği

SAKSI KEBABI TARİFİ

Malzemeler: 2 adet bostan patlıcanı, 250-300 gr kuşbaşı doğranmış et, 1 adet orta boy soğan, 2 adet orta boy domates, 3-4 tutam maydanoz, 3 adet sivri biber, 2 diş sarımsak, Tuz, Kekik, kimyon, Karabiber, Kızartmak için sıvıyağ.

Yapılışı: Eti tavada suyu ile beraber 3-4 dakika yüksek ateşte kavurduktan sonra doğranmış soğan ve sarımsakları ekleyip yaklaşık 6-7 dakika pişirelim. Biberleri atıp 2-3 dakika soteledikten sonra küp doğranmış domatesleri ekleyip ocağın altını kısalım. 20-25 dakika bu şekilde pişirelim. Ocaktan almaya yakın ince doğranmış maydanoz, tuz ve baharatları koyup bir kaç hamle karıştıralım. Patlıcanların sağlarını kesip alacalı soyalım. 2 parlıcandan 4 adet saksı elde etmemiz gerekmektedir.  Orta kısımlarını bıçakla oyup dik durabilmeleri için alt kısmını düzleştirelim. Patlıcanları tuzlayıp 20 dakika dinlendirelim. Dinlendirdikten sonra yıkayıp kurulayalım ve kızgın yağda altlı üstlü kızartalım. Kızaran patlıcanların içerisini etli harç ile dolduralım. Derin kaba yarım tatlı kaşığı salça koyup 1 su bardağı suyu döküp karıştıralım. Sosu patlıcanların arasına döküp üzerlerine domates dilimleri koyalım. Yemeğin üzerini alüminyum folyo ile kapatalım. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 40 dakika pişirelim. Yanında pirinç pilavı ile servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

 

HABERE YORUM KAT