1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni Haber'de Ramazan
Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber ailesi olarak hayırlı sahurlar diliyoruz. Konya için bugün imsak saati 03.55

A+A-

İNSANI İYİLİK YAŞATIR

İslam medeniyetinde iyilik, var oluşun gayesidir. Âlemlerin Rabbi, bizi yeryüzüne iyi insan olalım, iyiliği egemen kılalım diye gönderdi. “İyilik” gündelik hayatımızda daha çok “hayır” kavramıyla ifade edilir. “Hayır” deyince her türlü iyi, güzel, faydalı, erdemli tutum ve davranışı anlarız. “Hayır işlemek”, iyilik yapmak anlamına gelir. Amacı insanlara iyilik ve yardım etmek olan gönüllü kuruluşlara “hayır kurumu” deriz. İnsanlara iyi dileklerimizi aktarırken “hayırlı olsun” temennisinde bulunuruz. Yola çıkan kimseyi “hayra karşı” sözüyle uğurlarız. Rüyaları “hayra yor­mak” isteriz. İyiliğini gördüğümüz insanlara hayatlarında “hayır dua” eder, vefatlarından sonra onları “hayırla yâd” ederiz. Her türlü iyiliğin O’nun elinde olduğunu bildiğimizden, “Hayırlısı Allah’tan!” deriz. “Ha­yırlı evlat”, ailevî ve manevî değerlerine sahip çıkan iyi çocuklar için kullandığımız bir tabirdir. “Hayırhâh” insan, herkesin iyiliğini isteyen, iyiliksever kişidir. Muhammed Mustafa (s.a.v) “hayru’l-beşer”dir; o, insanların en iyisidir. Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “İyilik ve takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Ama günah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşı gel­mekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” *Maide 5/2

 

Çalışanların oruç tutmamaları caiz midir?

Ramazan orucu, ergenlik çağına ulaşmış ve akıl sağlığı yerinde her Müslümana farzdır. Kişiler hastalık, yolculuk, kadın­lara has özel hâller gibi meşru sebeplerle Ramazan ayında oruç tutamayabilirler; tutamadık­ları bu oruçları şartların elve­rişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler. Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse, Allah’ın tanıdığı bir ruh­sat olmadan, Ramazan’da bir gün orucunu tutmazsa, bütün yılın orucu bile o günün yerini tutmaz.” (Ebû Dâvûd, Savm, 38; bkz. Buhârî, Savm, 29) Ailesinin rızkını temin etmek için ağır iş­lerde çalışmak zorunda olup da, oruç tutmaları sağlığına zarar verenlerin o günlerde oruç tut­mayıp daha sonra kaza edebile­cekleri, kaza etme imkânlarının olmaması durumunda ise her gün için bir fidye vermeleri şek­linde görüşler vardır (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 401). Çok ağır olmayan günlük işlerde çalışmak, orucu terk için özür sayılmaz. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “Öyle erkekler vardır ki, onları ne bir ticaret, ne bir alışveriş, Allah’ı anmaktan, namazı dosdoğru kılmaktan ve zekât vermekten alıkoyamaz. Onlar, dehşetinden kalplerin ve gözlerin ters döneceği günden korkarlar.” (Nûr, 24/37). Unutul­mamalıdır ki, Hz. Peygamber (s.a.v.), Arabistan sıcağında yazın uzun günlerinde de oruç tutmuş, orucunu terk etmemiştir.

 

NASR SURESİ

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla!

Beni yoktan var edip üstün yeteneklerle donatan ve kulluk göreviyle yeryüzüne gönderen sonsuz şefkat ve merhamet sahibi Yüce Rabbimin adıyla, O’nun verdiği güç ve yetkiye dayanarak ve yalnızca O’nun adına okuyor ve söylüyorum:

1. Ey peygamber! Büyük bir fedakârlık ve sabır gerektiren çetin bir mücadelenin ardından nihayet sana, Allah’ın yardımı ve kâfirlere karşı kesin zafer geldiği,

2. Ve insanların Allah’ın dinine akın akın girdiklerini gördüğün zaman,

3. İşte o zaman, sakın övüneyim, gurura kapılayım deme. Çünkü asıl zor imtihan o zaman başlamış demektir. O an, şeytanın seni fitneye düşürebileceğin zayıf anın olacaktır. O halde, bu büyük başarının senin marifetin değil, Allah’ın sana bir lütfu olduğu bilinciyle Rabb’ini hem kalbinle, hem de söz ve davranışlarınla överek, anıp yücelterek ve onun buyruklarını, hükümlerini daima yüreğinde ve gündemin­de canlı tutarak, en içten dua ve yakarışlarla hamd ile tesbih et ve ne kadar iyilik yapmış olursan ol, yine de kendini kusursuz mükemmel görme; daha iyiye daha gü­zele ulaşabilmek için gayret göster; bunun için, daima O’ndan mağfiret dile. Hiç kuşkusuz O, her zaman kendisine yönelenleri rahmetiyle kucaklayan ve tövbeleri kabul edendir.

 

GÜNÜN AYETİ

Sonra o gün, size verilmiş olan her nimetten sorguya çekileceksiniz. -Tekasür 102/8

 

GÜNÜN HADİSİ

Veren el alan elden daha hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! -Buhârî

 

GÜNÜN SÖZÜ

Devamlı vakarlı ol ve ciddiyeti tercih et. Vakar seni, doğru şakadan ve tebessümden de alıkoymasın. -Hasan El-Benna

HABERE YORUM KAT