1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni Haber'de Ramazan
Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber'de Ramazan

Yeni Haber ailesi olarak hayırlı sahurlar diliyoruz. Konya için bugün imsak saati 03.49

A+A-

DÜNYA BİZE, BİZ BİRBİRİMİZE EMANETİZ!

Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle insan­lık olarak hepimiz büyük bir aileyiz. Hz. Âdem ile Havva’nın çocuklarıyız. Bizi yoktan var eden, hilkatte eş, dinde kardeş kılan, hayat nimetini bizlere lütfeden Yüce Allah’ın kullarıyız. Her in­san saygındır, mükerremdir, özeldir. Dili, rengi, cinsiyeti ve milliyeti ne olursa olsun her insanın canı, haysiyeti ve malı dokunulmazdır. Rab­bimiz, bizi aynı toprağın üstünde ve aynı gök kubbenin altında bir arada ve insana yaraşır bir şekilde yaşama imtihanına tabi tuttu. İçinde ya­şadığımız âlemi bize, bizi de birbirimize emanet etti. Kerim Kitabımızda; “Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şey­lerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı.” buyurulmaktadır. Böylece farklılıkların ilahi kud­ret ve hikmetin, imtihanın birer parçası olduğu hatırlatılmaktadır. Peki, buna rağmen dünyayı daha güzel, yaşanabilir hale getirmek çok mu zor gerçekten? Dürüstlüğü, adaleti, sabrı ilişkilerimizin mihveri yapmak, gökdelenler inşa etmekten, şirketler kurup yönetmekten daha mı zor? Saygıyı, nezaketi, merhameti, paylaşmayı hayatımıza hakim kılmak, hayal ötesi buluşlara imza atmaktan, uzayın derinliklerinde inceleme­ler yapmaktan daha mı külfetli?

 

Şeker hastalarının uyguladıkları

insülin iğnesi orucu bozar mı?

İğnenin orucu bozup bozmaya­cağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaç­larla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Şeker hastalarının kullan­dıkları insülin iğnesi bu nitelikte olmadığı için orucu bozmaz. Diğer yandan ehil doktorların, oruç tutmasının sağlık açısından zararlı olacağı teşhisini koydu­ğu bir hasta, Ramazan’da oruç tutmayabilir. Böyle bir kişi, eğer iyileşme ihtimali varsa orucunu daha sonra kaza etmek üzere bırakır; böyle bir ihtimal yoksa Ramazan ayının her günü için birer fidye verir. İnsüline bağımlı olarak yaşayan hastaların da oruç tutmaları sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tu­tamadıkları oruçlarının sayısınca her gün için bir fidye verirler.

KAFİRUN SURESİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla!

1. Ey Müslüman! Gerek servet, şöhret, makam gibi dünyalıklar vadederek, gerekse tehditler savurarak, sana dinin temel ilkelerinden taviz vermeni teklif eden inkârcılara seslenerek, “Bakın ey inkârcılar!”

2. Ben bir Müslümanım; bir elime Ay’ı bir elime Güneş’i verseniz bile, sizin taptığınız ve beni de kulluğa çağırdığınız o sahte ilahlara tapmam!

3. “Nitekim siz de benim kulluk ettiğim sonsuz ilim ve kudret, rahmet ve merhamet sahibi, eşi ve ortağı olmayan, bütün âlemlerin biricik sahibi, yöneticisi, efendisi, Rabb’i ve İlahı olan Allah’a O’nun razı olduğu şekilde O yüce Kudret’ e kulluk etmiyorsunuz. Siz Allah’a isyan etmekten korkmuyorsunuz da ben sizin tehditlerinizden mi korkacağım.”

4. “O halde hiç boşuna ümitlenmeyin;  ben sizin taptığınız, kulu kölesi olduğunuz hiçbir şeye bugüne kadar tapmadım, şimdi de tapmıyorum bundan sonra da ebediyen tapacak değilim

5. “Zaten bu inkârcı tavrınızdan vazgeçmediğiniz sürece, siz de asla kulluk etmeyeceksiniz, benim kul olduğum yüce Allah’a! Size göre bireysel, toplumsal, ekonomik, siyasal alanlarda Allah’tan başka sözü dinlenecek, kulluk yapılacak nice varlıklar var; benim ise hayat programımı belirleyen Kur’an’ım, izinden yürüyeceğim Peygamber’im var!”

6. “Öyleyse, birbirimizi kandırmayalım, açık ve net konuşalım: Hak ile batıl arasında bir uzlaşma, bir kaynaşma olamaz!  Sizin dininiz size, benim dinim bana! Sizin dininiz sizin olsun. Benim de yaşanacak dinim var. Haberiniz olsun.”

GÜNÜN AYETİ

Ey inananlar! Yürekten tövbe ederek Allah’a dönün. -Tahrim 66/8

GÜNÜN HADİSİ

Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi, kişiye günah olarak yeter. -Ebu Davud, Zekat, 45

GÜNÜN SÖZÜ

Kılıcın yapamadığını adalet yapar. -Kanuni Sultan Sü­leyman

 

HABERE YORUM KAT