1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yerli eğitim uçağı tanıtıldı
Yerli eğitim uçağı tanıtıldı

Yerli eğitim uçağı tanıtıldı

Gökçen Grubu'na bağlı B Plas şirketi tarafından Almanya'da üretilen ve üretimine Bursa'da devam edilmesi planlanan AQUILA marka "A-211" kuyruk numaralı yerli eğitim uçağı tanıtıldı.

A+A-

Gökçen Grubu'na bağlı B Plas şirketi tarafından Almanya'da üretilen ve üretimine Bursa'da devam edilmesi planlanan AQUILA marka "A-211" kuyruk numaralı yerli eğitim uçağı tanıtıldı.

Eğitim uçağının tanıtım toplantısı, Yenişehir Havalimanı'nda gerçekleştirildi. B Plas Üst Yöneticisi Celal Gökçen, burada yaptığı konuşmada, iki kişilik eğitim uçağı yapımı serüvenlerine bir yıl önce başladıklarını hatırlattı.

Gökçen, daha önce bu konuda yapılmış çalışmalar olduğunu ifade ederek, uçakla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu iki kişilik bir uçak, saatte 205 kilometreyle seyir sürati var ve 16 litre benzin yakıyor. Eğitim uçağı ve ilk pilotluk eğitimi için gerekli bir uçak. Bu sene ayda 2 uçak üreterek devam ediyoruz. Eğitimler için İngiliz Hava Kuvvetlerine 5 adet uçak verdik. Konusunda en iyi uçaklardan bir tanesi ve bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. İleriye yönelik geliştirme çalışmalarımız var. Daha büyük bir motor ve sonrasında da daha farklı iç uygulamalara da geçeceğiz."

Havacılık konusunun sertifikasyon gerektirdiğine dikkati çeken Gökçen, "Her yerde sertifika alma gereği var. Firmayı üzerimize aldıktan sonra Almanya'da bu yıl içinde bu sertifikalarımızı yeniledik ve tüm sertifikaları aldık. Amerika, Avustralya, İsviçre için mevcut şimdi oraya üretim yapmak için de üretim tesisini oluşturuyoruz. Sertifikasyon çalışmalarına başladık. İleriye dönük bu üretimi Türkiye'ye doğru aktarmaya çalışacağız." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT