1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıldırım'ın mizacına dair bir hikâye
Yıldırım'ın mizacına dair bir hikâye

Yıldırım'ın mizacına dair bir hikâye

Başbakan Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde gittiği bir balıkçıda yaşadığı sempatik anısını Gülse Birsel kaleme aldı.

A+A-

Hürriyet yazarı Gülse Birsel bugünkü yazısında Başbakan Binali Yıldırım'la ilgili bilinmeyen bir anıyı kaleme aldı. Birsel, Yıldırım'ın bakanlığı döneminde İzmir'deki birbalıkçıda yaşadığı sıcak hikayeyi anlattı.

DENİZ ÜRÜNLERİ RESTORANTINA GİDİYOR

Binali Yıldırım'ın mizacına dair bir hikâye hiç sevmem ama bu hafta dedikodu yazarlığı yapacağım, çünkü bu, Başbakan'la ilgili tahminlerimi teyit eden bir anekdot.

Birinci ağızdan yaşayanlardan dinledim. 6 yıl kadar önce, o zaman Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım ve beraberindeki 15-20 kişilik grup, Ege kıyılarında küçük ama ün yapmış bir deniz ürünleri restoranına gidiyor. Sabahtan haber vermişler, restoran bütün gün heyecanla hazırlık yapmış. Zaten ufak bir mekân, tüm restoran Yıldırım ve misafirlerine ayrılmış. Misafirler denizden guletle restorana gelmişler.

KABUKLU ÜRÜNLER SATAN

Ne var ki. şu detay Binali Yıldırım ve arkadaşları tarafından bilinmiyormuş: Bu restoran nefis bir mutfağa sahip ama sadece midye, istiridye, langusta v.s gibi kabuklu deniz ürünlerinde uzmanlaşmış bir yer! Balık bile yapılmıyor. Ben bilmiyordum ama İslami kesimin bir kısmı kabuklu deniz ürünü yemiyormuş. Muhtemelen bu yüzden, belki de o akşam grubun çoğu kabuklu deniz ürünü tercih etmediğinden, bilemem.... Ama "Biz bunları yemeyiz ki?" demişler. E ne olacak?

YILDIRIM: HAYATIMIN EN GÜZEL MENEMENİNİ YEDİM

Dediğim gibi, söz konusu restoran klasik mezeler, hatta balık bile yapmıyor. Binali Yıldırım başka bir restorana gitmeyi veya şefin başka bir yerden balık vs aldırıp yapmasını istememiş. Demiş ki: "Siz bize güzel bir menemen yapın, afiyetle yeriz." Dev bir menemen yapılmış, yanına restoranda servis edilen keçi peyniri, zeytin, domates vs gibi malzemelerle bir kahvaltı sofrası kurulmuş. Misafirler yemekleri bitirip kalkmışlar. Binali Yıldırım restoran sahibinin elini sıkıp "Hayatımın en güzel menemenini yedim" diye hararetle teşekkür etmiş, sonra da herhangi bir sorunları, bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını sormuş. Ve güler yüzle, mutlu, ayrılmış. Hikâyeyi duyunca anlatmak istedim. Uzlaşan, çözüm üreten, güler yüzlü, kibar insan lazım bize. Ve en çok da şimdi lazım... 

HABERE YORUM KAT