1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yıldırım'ın sözleri Mısır medyasında geniş yer buldu
Yıldırım'ın sözleri Mısır medyasında geniş yer buldu

Yıldırım'ın sözleri Mısır medyasında geniş yer buldu

Başbakan Yıldırım'ın Türkiye-Mısır ilişkilerinin geliştirilmesi ile ilgili açıklamaları Mısır resmi medyasında geniş yer buldu.

A+A-

Mısır resmi medyası Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız” yönündeki açıklamalarına geniş yer ayırdı.

Mısır resmi haber ajansı (MENA) Yıldırım’ın, “Biz, Mısır'la ilişkileri geliştirmekten yanayız. Mısır, kültürümüz, değerlerimiz yakın olan bir ülkedir. Yönetimde yaşanan anlaşmazlıklar halklarımıza mağduriyet olarak yansıtılmamalıdır. Ekonomik alanda, turizm, tarım, kültür vesaire alanlarda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.” şeklindeki açıklamalarını aboneleriyle paylaştı.

Ajansın söz konusu haberinde Yıldırım’ın açıklamalarının Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi’nin, "Mısırlılar ve Türkler arasında düşmanlığı gerektirecek bir durumun bulunmadığı" yönündeki açıklamalarına olumlu bir karşılık olduğu kaydedildi.

"Devamını getirmek lazım"

Mısır devlet televizyonu ERTU, resmi internet sitesinde Yıldırım’ın açıklamalarını "Türk başbakan ülkesinin Mısır'la ilişkilerinin iyileşmesini arzuluyor" başlığıyla verdi. Konu ile ilgili haberde, Yıldırım'ın, Sisi'nin söz konusu açıklamalarıyla ilgili yöneltilen soruya verdiği "Biz Akdeniz ve Karadeniz'i kullanan ülkeler olarak dostlukları artırmamız lazım. Buna Rusya, İsrail, Mısır da dahil. Buralarda potansiyelimiz çok fazla, düşmanlıklar yerine dostluklar ülkelerimizin halklarının geleceği için önemli. Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel, bunun devamını getirmek lazım.” şeklindeki cevabını aktarıldı.

Öte yandan Mısırlı araştırmacılar da iki ülke yetkilileri arasındaki karşılıklı açıklamaları, ilişkilerin geleceği bakımından olumlu görüyorlar. Mısır’da faaliyet gösteren Arap Siyaset ve Strateji Araştırmaları Merkezi başkan yardımcısı Muhtar Gubaşi, karşılıklı olumlu açıklamaların iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

AA muhabirine konuşan Gubaşi, “Söz konusu açıklamalar iki ülkenin kısa vadede uzlaşacağına işaret eden olumlu gelişmeler. Türkiye bölge sorunları konusunda etkili bir politika izliyor. Mısır ise bugünkü konjonktürde bir denge ülkesi görünümünde. Ortada bir düşmanlık olması Mısır’ın çıkarına değildir. Karşılıklı diyaloğun başlaması gerekir.” dedi. 

HABERE YORUM KAT