1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yılmaz: Almanya parlamentosunu vazgeçmeye çağırıyoruz
Yılmaz: Almanya parlamentosunu vazgeçmeye çağırıyoruz

Yılmaz: Almanya parlamentosunu vazgeçmeye çağırıyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Almanya parlamentosunu vazifesi olmayan bir konuda Türkiye'yi tarih önünde yargılamaya kalkacak tasarıdan vazgeçmeye çağırıyoruz." dedi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Almanya Federal Meclisinin sözde Ermeni Soykırımı Tasarısı'nı gündemine almasını eleştirerek, "Almanya parlamentosunu vazifesi, yetkisi olmayan bir konuda Türkiye'yi tarih önünde yargılamaya kalkacak tasarıdan vazgeçmeye çağırıyoruz." dedi.

Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, yabancı parlamentolarda gündeme getirilen sözde soykırım tasarılarının uzun yıllardır Türkiye'ye dönük şantaj olarak kullanıldığına işaret ederek, Almanya'da 2'si koalisyondaki 4 parti tarafından gündeme getirilen tasarının da yine aynı amaca hizmet ettiğini bildirdi.

Öztürk Yılmaz, "Almanya parlamentosunu vazifesi, yetkisi olmayan bir konuda Türkiye'yi tarih önünde yargılamaya kalkacak tasarıdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Buradan size bir ekmek çıkmaz. Bu millet hiçbir zaman böyle şantajlara boyun eğmez. Tarih yazmak, tarihle ilgili kanaat belirtmek hiçbir zaman parlamentoların işi değildir, olmamalıdır." diye konuştu.

CHP olarak konuya ilişkin hassasiyetleri her platformda dile getirmeye devam edeceklerini vurgulayan Öztürk Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Almanya parlamentosundaki 5 siyasi partiye konuya ilişkin mektup gönderdiğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT