1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yüksekovalıları ve Cizrelileri 'il olma' heyecanı sardı
Yüksekovalıları ve Cizrelileri 'il olma' heyecanı sardı

Yüksekovalıları ve Cizrelileri 'il olma' heyecanı sardı

Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını içeren kanun tasarısının TBMM'ye sunulması, iki ilçede heyecan yarattı.

A+A-

Hakkari'nin "Çölemerik", Şırnak'ın "Nuh" adıyla ilçeye dönüştürülmesi,Yüksekova ve Cizre'nin ise il olmasını içeren kanun tasarısının TBMM Başkanlığına sunulması, iki ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerce sevinçle karşılandı.

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Özdemir, Yüksekova'nın coğrafi yapısı itibarıyla il olmayı hakkettiğini söyledi.

Hakkari'nin de il olarak kalmasını istediklerini dile getiren Özdemir, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz ve emeği geçen herkese minnettarız. Yüksekova'nın il olması sokakta büyük heyecan yarattı. Umarız il olmamızla kötü günleri geride bırakırız. Bu karar bize bir moral, motive olur, barışa ve akan kardeş kanının durmasına vesile olur. Yüksekova hakkettiği yerde olacaktır. Biz STK'lar olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz." dedi.

Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay da kararın kentin ekonomisine büyük katkı sunacağını bildirdi.

"Şırnak'ı kucaklayacağız"

Cizre Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hafzullah Memduhoğlu ise karardan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

İlçenin, tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olduğunu anlatan Memduhoğlu, il statüsüne kavuşturulmasının Cizre'ye büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Memduhoğlu, "Kararı, hakkın yerini bulması olarak nitelendiriyoruz. Son olaylar nedeniyle büyük cefa çeken esnafımıza da büyük katkı sunacaktır. Keşke Şırnak da il olarak kalsaydı. Şırnak bunca yıldır bizi kucakladı, bundan sonra da aynı şekilde biz Şırnak'ı kucaklayacağız. Bu kararın Şırnak'a da hayır getirmesini temenni ediyorum." dedi.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı da karardan mutluluk duyduklarını söyledi.

"Cizre büyüme imkanı olan bir yer"

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Şeyhanlıoğlu, Cizre ve Yüksekova'nın il yapılmasının çok yerinde bir karar olduğunu ifade etti.

İl yapılmasına karar verilen bu ilçelerin, nüfus ve ekonomik açıdan yeni bir cazibe merkezi oluşturacağını anlatan Şeyhanlıoğlu, bu ilçelerin coğrafi konumları dolayısıyla gelişmeye uygun olduğunu bildirdi.

Yüksekova ve Cizre'nin yanı sıra Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin de il olmayı hakkettiğini belirten Şeyhanlıoğlu, bu ilçelerin, il statüsüne geçirilmesiyle bölgeye büyük katkı sağlayacağını kaydetti.

Cizre Meslek Yüksekokulu Müdürü Vedat Sönmez ise kararı büyük heyecan ve sevinçle karşıladıklarını belirtti.

Tarih boyunca Cizre'nin büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken Sönmez, coğrafi konumu sayesinde Cizre'nin çok kısa sürede büyük gelişme göstereceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT