1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yunus Emre şiirleri tasavvuf musikisi konseri
Yunus Emre şiirleri tasavvuf musikisi konseri

Yunus Emre şiirleri tasavvuf musikisi konseri

Bilecik Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Yunus Emre şiirleri tasavvuf musikisi konseri verdi.

A+A-

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen konserde, Yunus Emre Enstitüsü'den katılan yabancı öğrenciler de koroya eşlik etti. 

Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tuncay Dağlı şefliğinde gerçekleştirilen programa, Fas Şafşavan (Chefchaouen) Belediye Başkanı Mohamed Sefiani, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın eşi Fatma Yağcı, belediye başkan yardımcıları ve vatandaşlar katıldı. 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muharrem Dayanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bilecik'in tarihi bir güne tanık olduğunu ve Yunus Emre Enstitüsü'nün öneminin altının çizilmesi gerektiğini söyledi.

Dayanç, dünyanın birçok yerinden öğrencilerin Türkiye'ye geldiğini hatırlatarak, ''Burada ilahi okuyan çocukların bir kısmı Müslüman değil. Hatta burada ilahi okuyan çocukların içerisinde ateistler bile var. Bu hiç önemli değil. Önemli olan onların Yunus ile tanışması. Bizim yapmamız gereken, Yunus Emre'nin dilini, kültürünü, sevgisini dünyayı buluşturmak. Burada yirmiye yakın ülkeden öğrenci vardı. Fakat herhangi bir ülke sınırlaması yok. Dünyanın her yerinden öğrenciler gelecekler. Bundan sonra bizim ülkemizde eğitim alacaklar ve biz artık ülkedeki bazı temel sorunları tartışmayı bırakacağız, dünyaya açılacağız.'' değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT