1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yurttaki çocukları 'Ali Rıza babalarını' unutmuyor
Yurttaki çocukları 'Ali Rıza babalarını' unutmuyor

Yurttaki çocukları 'Ali Rıza babalarını' unutmuyor

Konya'da 15 kişi, yetiştirme yurdunda kaldıkları dönemde kendileriyle bir "baba" gibi ilgilenen Ali Rıza Kayhan'ı 6 yıldır her Babalar Günü mezarı başında anıyor.

A+A-

Konya'da 15 kişi, yetiştirme yurdunda kaldıkları dönemde kendilerine bir "baba" gibi şefkat gösteren Ali Rıza Kayhan'ı 6 yıldır her Babalar Günü mezarı başında ziyaret edip, vefa örneği sergiliyor.

Konya Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Derneği (KONYURTAYDER) Başkanı Mürsel Gökcen (52), beraberindeki 14 kişi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sevgi Evleri'nde kalan 5 çocukla, 2010'da vefat eden yurt öğretmenlerinden Ali Rıza Kayhan'ın mezarını Babalar Günü dolayısıyla ziyaret etti.

Hep bizi koruyup, kolladı"

Duanın ardından AA muhabirine açıklama yapan Gökcen, devlet korumasından ayrılmış kişilerle yurttaki çocuklar arasında köprü oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Mağdurlara maddi ve manevi destek sağlamaya çalıştıklarını aktaran Gökcen, büyüklerinden, özellikle hayatın her alanında yanında olan Ali Rıza Kayhan'dan bu şekilde davranmayı öğrendiklerini dile getirdi.

Kayhan'ın tüm yurt çocuklarının babası olduğunu vurgulayan Gökcen, şöyle devam etti:

"Babam trafik kazasında ölünce, 2,5 yaşında yetiştirme yurduna verildim. Arkadaşlarımın çoğu babasını görmedi. Bir Babalar Günü'nde daha Ali Rıza babamızın mezarı başında toplandık, onu anıyoruz. Ali Rıza baba, farklı bir öğretmendi. Söküğümüzü diker, banyo yaptırır, yemek yedirir, tırnağımızı keserdi. Hep bizi koruyup, kolladı. Bizi hayata hazırladı. Her şeyi ondan öğrendik. O bizim canım babamızdı." 

"Hep 'Önce yurttaki çocuklarım' derdi"

Kayhan'ın kızı Şirin Kayhan Eser, babasının da kendilerinin de çok şanslı olduğuna dikkati çekti.

Özellikle her Babalar Günü'nde yaptıkları ziyaretlerde duygu seline kapıldıklarını anlatan Eser, şunları kaydetti:

"Hep 'Önce yurttaki çocuklarım' derdi. Bayram sabahları yalnız olurduk. Babam üzülmemeleri için önce yurt çocuklarına gider, onlarla bayramlaşır, sonra eve gelirdi. Şimdi çocukları bizi yalnız bırakmıyor. Sadece benim değil, herkesin Ali Rıza babasıydı. Yurttaki çocukları meslek sahibi olup, evlendiklerinde dünyanın en mutlu babası oluyordu. Çocuklarının her şeyiyle ilgilenirdi. Biz 3 kardeş gibi görünüyor olabiliriz ama sayısını bilmediğim kadar kardeşim olduğu için çok mutluyum."

HABERE YORUM KAT