1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yürüme yetisini kaybetmemesi için kıkırdak nakli gerekiyor
Yürüme yetisini kaybetmemesi için kıkırdak nakli gerekiyor

Yürüme yetisini kaybetmemesi için kıkırdak nakli gerekiyor

Tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açan avasküler nekroz hastası 32 yaşındaki Tuba Şahin, kıkırdak nakli olup, sağlığına kavuşacağı günün hayalini kuruyor.

A+A-

Tedavi edilmediğinde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açan avasküler nekroz hastalığıyla mücadele eden 32 yaşındaki Tuba Şahin'in sağlığına kavuşması için kıkırdak nakli olması gerekiyor.

Yürüme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kemiklerin kanlanmasındaki bozulmaya bağlı buradaki hücrelerin ölmesiyle ortaya çıkan hastalıktan, Amerika'da kadavradan alınacak kıkırdağın nakledilmesiyle kurtulabileceğini söyledi.

Şahin, 3 yıl öncesine kadar aktif bir iş hayatı olduğunu ancak hastalığın ilerlemesiyle çalışamadığını anlatarak, ameliyat için gerekli olan 150 bin lirayı temin edip Amerika'da gerekli tedaviyi yaptırmazsa yürüme yetisini kaybedebileceğini ifade etti. 

Şahin, hastalığı çok geç fark ettiğini belirterek, "Doktorum tek bir tedavi yöntemi olduğunu söyledi. Tedavi olmazsam ayak bileğim dondurulacak. Bu da ayak bileğimi bir daha hareket ettiremeyeceğim anlamına geliyor. Bu durum yürüme yetimi kaybetmeme yol açacak. Yaşım daha çok genç, ideallerim var. Yürüme yetimi kaybetmek istemiyorum.'' diye konuştu.

Hastalıktan, kadavradan alınacak kıkırdağın nakledilmesiyle kurtulabileceğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Ayak bileğimin iyileşmesi için tek şansım, kadavradan alınan kıkırdakların ayak bileğime nakledilmesi. Bir nevi organ nakli gerekiyor. Türkiye'de kıkırdak doku bankacılığı yok. Bu nedenle Ankara Numune Hastanesi'ndeki sağlık kuruluna başvurdum. Sağlık kurulu da beni başka bir hastanedeki profesöre yönlendirdi. O hocanın vereceği karara uyulacağı belirtildi. O doktor da kıkırdak Türkiye'ye getirilirse naklin burada yapılabileceğini belirtti. Bu nedenle sağlık kurulu, Amerika'ya gitmeme onay vermedi. Ancak kıkırdak Amerika'dan getirilemez. Getirilse dahi enfeksiyon oluşması, canlılığını yitirmesi gibi durumlar olabilir. Bu da ameliyatın başarı şansını düşürmektedir.''

 

HABERE YORUM KAT