1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zeybekci: Faizle ilgili pozitif gelişmeler devam edecek
Zeybekci: Faizle ilgili pozitif gelişmeler devam edecek

Zeybekci: Faizle ilgili pozitif gelişmeler devam edecek

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'de faizle ilgili pozitif gelişmelerin devam edeceğini belirterek, "Bunun için sebepler çoktur. İnşallah bu yönde gerekli olan tüm tedbirleri hükümet olarak alacağız." dedi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de faizle ilgili pozitif gelişmelerin devam edeceğini belirterek, "Bunun için sebepler çoktur. İnşallah bu yönde gerekli olan tüm tedbirleri hükümet olarak alacağız." dedi.

Zeybekci, Ege Bölgesi̇ Sanayi̇ Odası Yöneti̇m Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini Bakanlıkta kabul etti.

Suni bir şekilde 2008 yılından itibaren şişirilen ranttan elde edilen refah ve savurganlığın faturasını refahı yaşayanlar yerine tüm dünyanın ödediğini ifade eden Zeybekci, 2008 ve 2009 krizinin hala geçmediğini söyledi.

"Global bir dünyada, bütün dünyadaki ekonomilerin ve ülkelerin birbirlerinden etkilendiği bir ortamda bir taraftaki iyileşme, pozitif sonuçlar kalıcı değildir." diyen Zeybekci, ABD gibi rezerv para basma imkanına sahip bir ülkenin dünyadaki tüm etkileşimlere bire bir açık olacağına dikkati çekti. 

Fed'in kararlarından daha çok Avrupa Merkez Bankası kararlarından etkilenileceğini belirten Zeybekci, "Yüksek faizi, Türkiye'de büyüme, yatırımlar, istihdam ve ihracat artışının önündeki önemli engellerden birisi olarak gördük. Yüksek faizi enflasyonu da destekleyen ve tetikleyen önemli unsurlardan birisi olarak gördük. Türkiye'nin cesur bir şekilde faizde olumlu adımlar atması gerektiğini söyledik. Dün Fed... Hakikaten bundan da Ekonomi Bakanı olarak haz almıyorum. Ben ona 'finans piyasaları' diyorum, ekonomi çevreleri değil. Finans çevrelerinin çok yoğun şekilde Türkiye'yi 'Amerikan Merkez Bankası ne yapacak?'' söylemiyle meşgul etmelerini de hakikaten Türkiye'ye yapılan bir haksızlık olarak görüyorum." ifadelerini kullandı.

Dünya istenilen seviyeye gelmediği sürece faiz artırımına gidilmesinin sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığının altını çizen Zeybekci, "Türkiye ekonomisi rahat olsun. Türkiye'de faizle ilgili pozitif gelişmeler devam edecektir, devam etmesi için sebepler çoktur. İnşallah bu yönde gerekli olan tüm tedbirleri hükümet olarak alacağız." şeklinde konuştu.

"EKK sabah 04.00'e kadar çalışmalarına devam etti"

Bakan Zeybekci, Ekonomi Koordinasyon Kurulunun (EKK) dün gece 00.00'da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandığını ve sabah 04.00'e kadar çalışmalarına devam ettiğini bildirerek, Başbakan Yıldırım ve hükümetinin ilk önceliğinin üretim ve ihracat olduğunu belirtti. Tükiye'nin büyüyeceğini ve daha çok ihracat yapacağını vurgulayan Zeybekci, bunun özel sektörle gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT