1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Zeybekci: “Türkiye’ye tehdit bitene kadarTürkiye orada kalacaktır”
Zeybekci: “Türkiye’ye tehdit bitene kadarTürkiye orada kalacaktır”

Zeybekci: “Türkiye’ye tehdit bitene kadarTürkiye orada kalacaktır”

Denizli'de bulunan şehitlerin ailelerini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cerablus'taki harekata ilişkin, "Türkiye'ye olan tehdit bitene kadar gerekirse,...

A+A-

Denizli'de bulunan şehitlerin ailelerini ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cerablus'taki harekata ilişkin, "Türkiye'ye olan tehdit bitene kadar gerekirse, Türkiye orada kalacaktır" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 4 gün önce Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki saldırıda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Özkan Bilgiç, 15 Temmuz'da İstanbul'da darbe girişimi gecesinde şehit olan Hakki Aras ve Mardin'in Nusaybin ilçesinde şehit olan Özel harekat Burak Erten'in ailelerine taziyede bulundu. Taziyeye Bakan Zeybekci ile beraber Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan katıldı. İlk önce şehit Özkan Bilgiç'in ailesini ziyaret eden Bakan Zeybekci, ardından 15 Temmuz'da şehit düşen Hakki Aras'ın ailesini ziyaret ederek Başbakanlık tarafından gönderilen "Şehitlik Beratı'nı 8 yaşındaki Arzu Aras'a takdim etti. Buradan ayrıldıktan sonra Pamukkale ilçesindeki 15 Mayıs Mahallesi'ndeki şehidin ailesine taziyede bulundu.

Darbe girişiminde şehit düşen Hakki Aras hakkında konuşan Bakan Zeybekci, "15 Temmuz vatana ihanet saldırısı sırasında değerli kardeşimiz ülkemizin o gün, tehdit altında olduğunu anladığı andan, sağına soluna bile bakmadan, koşarak vatanını savunmaya çıkan, ülkesini, geleceğini savunmaya çıkan, bayrağını savunmaya çıkan, özgürlüğünü, istikbalini savunmaya çıkan değerli kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

"Ne kadar kalmamız gerekiyorsa, o kadar kalacağız"

TSK tarafından Cerablus'a yapılan "Fırat Kalkanı" harekatı hakkında konuşan Bakan Zeybekci, "Suriye'de, gerektiği kadar, ülkemizin güvenliği garanti altına alınana kadar, Türkiye'ye olan tehdit bitene kadar gerekirse Türkiye orada kalacaktır. Ama orada olmamızın amacı, hiç kimse unutmasın ve hiç kimse farklı şey çıkartmasın, Suriye'nin birlik ve beraberliği ve toprak bütünlüğüdür. Biz Suriye'nin birlik, beraberliğini ve toprak bütünlüğünü dışındaki hiçbir projeye razı olmayız. Ayrıca Türkiye'yi güneyden çevirerek, bir şekilde birilerinin projelerine alet olan, kirli emellerine ulaşmak isteyen, tüm terör örgütlerine karşı, gerek içeride, gerekse dışarıda kararlılıkla mücadele sürdürülecektir. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti olarak, gidilmesi gereken yere kadar, yapılması ve verilmesi gereken mücadeleye kadar, orada gereği sonuna kadar ve bunların inleri başlarına yıkılana kadar da bu mücadele devam edecektir" diye konuştu.

"Tanksavarları bulunduranlar Suriye'nin bütünlüğünü düşünmemektedir"

Tanksavarları ellerinde bulunduranların amaçlarının Suriye hükümet rejimi ile mücadele etmek olmadığını vurgulayan Zeybekci, "Orada tanklarımıza, maalesef onların ellerinde olmaması gereken, tanksavar füzelerle saldıran ve bir askerimizi şehit eden bir girişim oldu. Ben şehidimize Allah'tan rahmet etsin. Orada ben altını çizerek söylemek istediğim bir konu var. Bu tanksavarları elinde bulunduranların, asla ve asla Suriye'nin hükümet rejimi ile mücadele etmek değildir. Bugüne kadar da eminim, o füzeleri de Suriye rejim hükümetinin, daha doğrusu orada masum halka zulüm eden, masum halkı bombalayan, masum halkı varil bombalarıyla bombalayanlara karşı kullanılma niyetiyle onlara verilmemiştir. Onlar da bu niyetle bunu almamıştır. Herkesin niyetini de, herkesin oralardaki bu tarz operasyonlarını da Türkiye olarak, farkındayız. Biz bunları tarihe not ediyoruz. Tarihte kim mazlumların yanında yer aldı, kim milyonlarca insanın yerinden, yurdundan olmasının yanında yer aldı, kim onlara karşı bu zulmü durdurdu, durdurmadı bunları tarih yazacaktır. Nasıl ki, bugün tarihe dönüp de sorgulandığında, nasıl bazılarının insanlığın önüne çıkacak yüzü yoksa, gün geldiğinde yine aynı yüzler de oralarda bu tarih bu hesabı soracaktır" ifadelerini kullandı.

"Ya istiklal, ya ölüm"

Operasyonda gidilmesi gereken yere kadar da gidileceğini belirten Bakan Zeybekci, "Orada kalması gereken kalınacaktır, inşallah tabi ki kalıcı olarak gidilmemiştir oraya, asla böyle bir şey yoktur. Mutlaka ve mutlaka gereği yapıldıktan sonra dönülecektir. İçer de mücadelemiz, dışarıda da mücadelemiz, gerek askeri, gereksi diplomatik, gerekse topyekun son olanlar gibi seferberlikle, devam edecektir. Devam ediyor. Geçen Başbakanımızın da dediği gibi, "ya istiklal, ya ölüm" diyerek bu yola girdik, ama asla bir can kaybı olmadan, kimsenin burnu kanamadan da, oradaki güvenliğimiz sağlansın istiyoruz" şeklinde konuştu.

"2017'de turizmde kaybettiğimizi tekrar kazanacağız"

Turizmde yıl sonu itibariyle yüzde 30'larda bir kaybın olacağını tahmin ettiklerini belirten Zeybekci, "Her an bugün yarın başlayacağı tahminimiz var, izin onaylandı bugün herhalde başlamış da olabilir. O anlamda Türkiye olarak turizmde, parlak bir yıl geçirmedik. Yıl sonu itibariyle tahminlerimize göre belki yüzde 30'larda, belki üzerinde, o civarlarda turizmde kayıp yılı olacak. ben en azından şöyle söylüyorum, yılın son çeyreğinde, artı 2017'de Türkiye olarak turizmde, 2015'ten bu yana kaybettiğimiz o süreci, tekrar kazanmaya başladığımız, tekrar Avrupa'nın en birinci destinasyonu, Dünya'nın da ilk 4-5 destinasyonu olmaya doğru hızla, istediğimiz o noktaya doğru gideceğiz. Yaklaşık olarak yine 40 milyonun üzerinde bir turist sayısı, yine 40 milyar dolar turizm geliri ile Türkiye olması gereken yere doğru çıkacak" diye konuştu.

Rusya ile charter seferleri hakkında konuşan Bakan Zeybekci, "Rusya ile ilgili charter seferlerinin serbest bırakılması ve Rusların Türkiye'ye gelmesinin yanında, ticaret hayatımızın ve ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, 24 Kasım 2015 tarihinin öncesine bir an önce dönmek ve oradan başlamak, kaldığımız yerden hızlı bir şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu anlamda çok sıcak ilişkilerimiz, çalışmalarımız, teknik çalışmalarımız devam ediyor. Şu an her iki ülkenin ekonomi ile ilgili teknik ekipleri, çalışıyoruz, problemleri çözüyoruz, birer birer, çok kısa dönemde 24 Kasım öncesine dönmüş olacağız" açıklamasını yaptı.

Zeybekci: “Türkiye’ye tehdit bitene kadarTürkiye orada kalacaktır”

Zeybekci: “Türkiye’ye tehdit bitene kadarTürkiye orada kalacaktır”

HABERE YORUM KAT